"Chceme, aby si lidé vybudovali vztah k přírodě, ve které žijí a nechtěli se zbavovat zdravých stromů, jež stále rodí," řekl Martin Davidov z Ekocentra Čtyřlístek.

Asi 30 jabloní adoptovali místní občané, jejich úkolem je pravidelné prořezávání stromů a sklizeň plodů. Právě kvůli tomu chtěli obyvatelé stromy pokácet. Řada z nich si na radnici stěžovala na to, že spadlé plody na zemi hnijí a v místech je velké množství včel a vos.

Lidé společně s ekology letos nabírali přibližně půl tuny několika druhů jablek, z nich vylisovali přes sto litrů moštu. Hotový produkt si odnesli především místní.

Sad uprostřed města má dlouhou tradici. Výsadba stromů začala v roce 1946, kdy obyvatelé nových domů dostali darem ovocné stromy, o něž se museli sami starat. Původní vlastníci ale dnes již nežijí nebo jsou příliš staří na to, aby se o stromy starali.

Úroda ovoce ve Zlínském kraji byla letos velmi malá. Problémy zahrádkářům a firmám, které se zabývají zpracováním ovoce, způsobily jarní mrazy. Letos tak není obtížné najít v regionu volný termín v pálenicích, zpracovatelé ovoce pak proti loňskému roku zvýšily výkupní ceny. Na Vsetínsku dokonce letos nebude ani výstava ovoce, podle zahrádkářů není prakticky co vystavovat.