„Festival se povedl tak, jak jsme doufali. Zapojily se desítky organizací, komunit, firem, některé školy, spolky, umělci i jednotlivci. Vznikl festival pro Zlín, o Zlíně a od Zlíňanů. Do ulic vyrazilo slavit zhruba patnáct tisíc lidí,“ potvrdila hlavní manažerka oslav Jana Kubáčová, která je zároveň ředitelkou příspěvkové organizace Živý Zlín – kulturní a kreativní centrum.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB)
Nový centrální pavilon krajské nemocnice rozvířil debaty na zastupitelstvu

Návštěvníci si vychutnali bezmála sedmdesát koncertních a jiných vystoupení, přičemž dětský program zajistily především desítky rozmanitých stanovišť v parku Komenského.

Například pozorovatelna Slunce s dalekohledy, řemeslné a tvořivé dílny, stanoviště historického spolku s ukázkami polní kuchyně či hudební a pohybové workshopy. Líbily se ukázky práce Městské policie Zlín a nadšení u publika vzbudily pohádkové postavičky z her divadla Scéna nebo krásné tanečnice z Orianadance.

Den po dni

První tisíce návštěvníků zaplnily v pátek okolí zámku Zlín, kde vystoupila kapela Fleret a program prolínala novocirkusová vystoupení i průvod s obřími nafukovadly. O světelné doladění parku a narozeninovou sedmistovku se postaral zlínský performer Jsf Abb.

Druhý festivalový den zažil Zlín skutečný nápor návštěvníků na všech čtyřech scénách. Pozornost strhly kapely Nšoči, držitelé ceny Anděl skupina Zrní, moderní cimbálová muzika Harafica i nejmladší kapely ze základních uměleckých škol. Největší stage přivítala hvězdný program, který speciálně pro Zlín připravil se známými zlínskými umělci akordeonista a skladatel Vojtech Szabó.

Hrací automaty. Ilustrační foto.
Zlín se podívá na příjmy z hazardu. Reaguje tak na Redlovu kauzu

Velký ohlas sklidila večerní audiovizuální koláž s provazochodcem, pyro show a baletem na fasádě Obchodního domu, po níž následovala světová premiéra skladby pro Zlín v podání Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, kterou napsal uznávaný skladatel Tomáš Ille.

Festival vyvrcholil v neděli vystoupením Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers a koncertní show skupiny Tata Bojs na náměstí Práce, přičemž odpolední program se odehrával také v parku Komenského, kde publikum zcela ovládly kapely jako Franc Alpa nebo No Barriers.