Jeden z podnětů, který redaktoři od čtenářů dostali, poukazuje na odpudivý stav podchodu na Letné. „Podchod u zastávky Zahradnická je doslova v odporném stavu. Jen čekám, kdy někomu část stropu spadne na hlavu,“ napsala do redakce Deníku Lenka Churá ze Zlína.

Podchod využívá velké množství dětí z Letné při cestě do školy, ale také studenti střední a vysoké školy sídlící nedaleko od zastávky. „Podchod má nedostatečné osvětlení, strop se rozpadá,“ popisuje čtenářka.


Nahrává se anketa ...

Deník místo navštívil. Zápach se zde mísí se zatuchlinou, všude je cítit vlhkost, prasklinami ve stropě i ve zdech zatéká voda, což je v kombinaci s odhalenou elektroinstalací životu nebezpečné.

Počmárané zdi jsou v podchodu asi to nejmenší, co chodcům vadí. Prostor je i za denního světla v příšeří.

„Mam dítě ve druhé třídě, které samo jezdí do školy trolejbusem. Vždy mu říkám, ať raději vystoupí na zastávce Poliklinika nebo jde po Mostní ulici. Lépe, když jde delší úsek pěšky než potom tímto podchodem,“ pokračuje Lenka Churá.

Když podle svých slov na stav podchodu upozornila, radnice pouze vyměnila zářivky.

Podchody na Jižních Svazích ve Zlíně nelze nazvat reprezentativní částí města.
Ostudy Zlína, 6. díl: Podchody na Jižních Svazích hyzdí graffiti a zub času

Redaktoři Deníku se zeptali, zda bude podchod opraven, na magistrátu. Podle mluvčího města Tomáše Melzera radnice řeší rekonstrukci pochodu intenzivně několik let. „Nejde o jednoduchou záležitost, je zde náročnější technické zajištění i procesní řízení včetně majetkoprávních vztahů,“ tvrdí Melzer.

Velké kino ve Zlíně, březen 2024.
Ostudy Zlína, 5. díl: Velké kino s narušenou statikou čeká na zátěžovou zkoušku

Magistrát podchod opraví nejdříve v příštím roce. Před rekonstrukcí musí vypracovat projektovou dokumentaci. Proběhlo posouzení stavu místa, včetně sond na prověření skladby konstrukcí cest nad podchodem.

„Zpracování podkladů narušila zdravotní indispozice pověřeného referenta, ale již máme vše potřebné a nyní se zpracovává projektová dokumentace na opravu. Jakmile bude hotova, zažádáme o stavební povolení a finanční prostředky,“ dodal Melzer.

Trinity Bank Aréna Luďka Čajky ve Zlíně.
Ostudy Zlína, 4. díl: Chátrající zimní stadion

Pro odbor dopravy ve Zlíně je údajně oprava podchodu priorita. „Pevně doufáme, že se podaří uskutečnit v příštím roce,“ uzavřel Tomáš Melzer.

Správcem hlavního tahu I/49, pod kterým se podchod nachází, je Ředitelství silnic a dálnic.