Instalace se uskuteční v pondělí 13. listopadu, nové sochy zůstanou na ploše tzv. vnějšího oválu parku Komenského až do listopadu příštího roku. „Dotýkat se vystavených děl není zakázáno, ale jejich poškození je trestným činem. Na sochy a jiné umělecké instalace je rovněž zakázáno vstupovat,“ informoval mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Krajská nemocnice Tomáše Baťi
Pozemky v Malenovicích, kde měla stát nemocnice, patří definitivně kraji

Michal Gabriel použil při tvorbě nevšední techniku.

„Jedná se o bronzové odlitky se souvislou strukturou prohlubní, které vytvářel skořápkami od vlašských ořechů,“ přiblížila náměstkyně primátora pro kulturu a školství Martina Hladíková.

Vypůjčené sousoší nahradí současnou instalaci na stejném místě. „Půjde o třetí variantu sousoší v pořadí. V roce 2021 se jednalo o soubor s názvem Mise, loni se sousoší změnilo a doplnilo žraloky,“ uvedla náměstkyně primátora pro kulturu a školství Martina Hladíková.

Gabrielova díla mají ve Zlíně ohlas odborné i laické veřejnosti. Vůbec poprvé tam pod širým nebem vystavoval už v roce 2019. „Tehdy před zámkem instaloval sedm metrů velkého a šest a půl tuny těžkého kovového žraloka,“ připomněl Tomáš Melzer.

Sochař Michal Gabriel.Sochař Michal Gabriel.Zdroj: Jindřich Nosek, WikipediaTřiašedesátiletý Michal Gabriel je bývalým děkanem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Absolvoval SUPŠ v Praze a AVU v Praze, obor Sochařství.

V roce 1987 založil spolu s dalšími umělci neformální uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Od roku 1998 je docentem na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně, vyučuje také na Vysoké škole uměleckoprůmyslové škole v Praze.

V roce 1995 obdržel za svoji tvorbu prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého. V roce 2009 byl jmenován profesorem. V roce 2018 získal hlavní cenu na německém festivalu Nord Art Büdelsdorf. Mezi nejzásadnější Gabrielova díla patří okřídlený levhart, který stojí u vchodu do prezidentské kanceláře na pražském Hradě. Nepřehlédnutelný je rovněž jeho anděl, jenž zdobí střechu Bankovního domu v Ostravě.