Magistrát, který už má na první etapu prací vyčleněny peníze, chce střed Zlína postupně zrekultivovat kompletně.

První část prací, tedy výměna jezdících schodů v takzvaném svitovském podchodu, má stát podle náměstka primátorky Miroslava Šenkýře přes dva miliony korun.

„Po legislativní stránce máme všechno připraveno. Už jsme vybrali i dodavatele, jehož jméno ale zatím nemohu prozradit. Dosud jej totiž neschválila rada města,“ vysvětlil Šenkýř.

Jedenáct radních prý projedná oficiálně uzavření výběrového řízení poté, co bude jasné, zda se bude výměna eskalátorů financovat z rozpočtu města, nebo dotací EU, a bude také určen časový harmonogram prací.

„Schody však vyměníme bez ohledu na získání dotace. Plánujeme začít s pracemi na jaře a rekonstrukce bude otázkou maximálně dvou měsíců,“ ujistil náměstek Šenkýř.

Cesta k penězům z Evropské unie se otevírá magistrátu díky již získaným osmnácti milionům eur určeným na výstavbu Kongresového centra. Jak objasnil náměstek primátorky Miroslav Hladík, město z ní totiž pravděpodobně ušetří zhruba sto milionů korun. Doplnilo proto strategii Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) o další projekty, jedním z nich je i oprava podchodu.

„Doplnění už schválil řídící výbor IPRM. V pondělí jej projedná městská rada a 28. ledna zastupitelstvo. Výbor Regionální rady by se jím mohl zabývat v březnu,“ upřesnil Hladík.

Přestože zatím není jasné, kdy by se mohl Zlín verdikt výboru dozvědět, zbyly by v případě schválení dotace podle Hladíka peníze na další investice. Z dotací však každopádně hodlá magistrát financovat druhou část rekonstrukcí u Svitu, kterou je obnova celého podchodu za desítky milionů korun.

„Nově bude přístupný pro imobilní občany. Chceme v něm také obnovit obklady, elektroinstalaci i vzduchotechniku a zrekonstruovat veřejné toalety. Podchod bude i nadále sloužit jako obchodní pasáž,“ sdělil Šenkýř s tím, že po dobu rekonstrukcí by spojnice uzavřena být neměla.

Plánovaná bezbariérovost podchodu potěšila například handicapovaného Romana Herinka ze Zlína. „Je to na místě. Jedná se o uzlový spoj v centru města. Změnu jistě uvítají i maminky s kočárky a starší lidé,“ míní Herink.

Eva Synková, která má dvě malé děti, mu dává za pravdu. „Je dobře, že město podchod opraví. Bude vypadat lépe a daleko přístupnější,“ dodala obyvatelka krajského města.