Velkovýroba však trojnásobné mamince začala víc brát, než dávat. „Žila jsem pořád ve stresu, neměla jsem čas na děti a hlavně sama na sebe, jen jsem řešila práci,“ vzpomíná.
A tak před třemi lety firmu prodala. V oboru ale vystudovaná návrhářka kožené obuvi a galanterie zůstala. Jen přešla k ortopedické obuvi.
Jak se s tím barefootově smýšlející Ingrid srovnala? „No, musela jsem hodně upozadit ego. Stále věřím, že bosá obuv je pro člověka nejvíce prospěšná. Narodili jsme se s rovnými chodidly, proto mi podpatky a úzká špička nedávají smysl. Na druhou stranu, pokud má někdo velké zdravotní problémy nebo omezení, může mu ortopedická obuv pomoci. Navíc stále více se i tento typ bot přiklání k široké špičce a přirozenému tvaru,“ popisuje návrhářka, která ve své dílně botu kompletně navrhne i ušije.
VIDEO: Ingrid Husáková vytváří boty, pásky, obojky i westernové kalhoty:
I od této výroby pomalu přechází k zakázkovému šití. Nezůstává jen u bot, ale vytváří pásky, obojky pro psy, postroje na koně nebo westernové kalhoty.
„Nevěřili byste, kolik jsou lidi schopni utratit za své psí mazlíčky,“ říká s úsměvem. Mnohdy je to násobně více než za kvalitní boty a pro zákazníky není problém koupit obojek za dvacet tisíc. „Často chtějí mít všechno designově vyladěné, takže ušiju obojek, vodítko, pelíšek i náramek pro majitele,“ dodává.
Firmu rozpustila a zůstala sama s tchyní
Protože mladá podnikatelka chtěla ve svém pracovním tempu zvolnit, rozhodla se v minulém roce propustit všechny zaměstnance.
„Měsíc co měsíc jsem byla ve stresu, že musím nejprve zabezpečit své lidi. To není jen výplata, ale taky vysoké odvody státu. Takže pořád jen přemýšlíte, kolik je potřeba vydělat na zabezpečení zaměstnanců. Nechci se stále jen honit,“ vysvětluje svůj krok.
Nyní je v dílně sama, jen se svou bývalou tchyní, která je už v důchodu. „Maruška byla ve firmě od začátku a bude v ní až do konce,“ směje se podnikatelka.
Žena mnoha tváří
Ingrid je velmi činorodá. I když říká, že chce zvolnit, stále toho stíhá více, než je běžné. Od mala byla vedena k přírodě a zvířatům. Proto asi nepřekvapí, že vedle šití má akční žena také statek.
„Chováme na statku v Újezdci asi sto zvířat. Pořádáme festivaly, zajišťujeme ubytování. Do toho mám doma tři děti, z toho dva domškoláky. Proto už nepodnikám se zaměstnanci a velkovýrobou. Je to zbytečný stres. Chci se věnovat sobě, rodině a chci, aby pro mě bylo šití zase hlavně radost,“ dodává.
Ve Svitu to botami stále žije
Protože dílnu ve svitovském areálu nevyužívá naplno, rozhodla se ji včetně průmyslových strojů nabídnout ke sdílení. „Budu ráda, když tady k sobě najdu člověka, který by třeba chtěl podnikat, ale chybí mu právě to zázemí,“ představuje svou myšlenku.
Prostory v centru Zlína jsou plně vybavené průmyslovými stroji, kopyty i veškerým materiálem od kůží až po kování. Takže v dílně je možné ušít cokoliv – boty, opasky, zvířecí obojky, věci na koně, kabelky, peněženky.
Ve stejném patře navíc sídlí také dílna s gravírovačkou, 3D tiskárnou, vedle se vyrábí stélky do bot, tkaničky a kurzy řemesel.
Páté patro ve 44. budově je opravdu tvůrčí místo. „Prostor dílny je dostatečně velký, aby se sem vešla i švadlena se svojí vlastní značkou,“ dodává Ingrid, která se nebojí nabídnout také své know-how a radu.
„V tomto odvětví si lidé v rámci konkurence nechávají vše pro sebe, aby snad někomu neporadili, nepomohli. To mi přijde až úsměvné. Nebojím se, že bych dobrou radou či pomocí sama přišla o zisky nebo byla poškozena. Naopak, můžeme se navzájem obohatit a třeba vytvořit společně nějaký zajímavý projekt,“ uzavírá optimisticky mladá podnikatelka.