Americká dědička mateřinky v Mladcové prodala objekt slovácké společnosti Synot Holding, ačkoliv o něj mělo zájem i město

Zlínský magistrát má nyní rok na to, aby sehnal pro šedesátku dětí nové prostory. Obyvatelům Mladcové přislíbil, že tak učiní v této místní části.

Zmíněnou budovu s okolními pozemky daroval prý městu před válkou občan Jan Hoza. Neexistují však žádné doklady, které by to dokazovaly. Před několika lety vznesla právní nárok na nemovitosti ve Zlíně jeho vnučka Jennifer V. Johnson ze Spojených Států. Město se podle primátorky Ireny Ondrové dozvědělo o této skutečnosti až na přelomu roku.

„Okamžitě jsme byli pro odkup. Jelikož jsme ale neměli kontakt na majitelku, jednali jsme s jejím pražským advokátem Milanem Kostohryzem. Až do poloviny března nám stále opakoval, že dědička stále není rozhodnuta. Poté nám prozradil, že jedná s dalšími zájemci. Posledního dubna nám suše v dopise oznámil změnu vlastníka,“ popsala primátorka.

Město by nabídlo i víc než šestnáct milionů korun

Proč nevyšla Jennifer V. Johnson vstříc městu, které v místě desetiletí provozuje školku, prý netuší. Odhadní cena za nemovitosti totiž činila 16 milionů a magistrát byl ochotný nabídnout i více. Nepochodil však. Mateřinku získal Synot Holding údajně za 14 milionů korun.

„Pozemek jsme koupili od vlastníka, který jej nabídl k prodeji. Prozatím s ním žádný konkrétní záměr nemáme. O tom, že zde sídlí mateřská škola, víme. Minimálně v následujícím školním roce zde proto o žádných aktivitách neuvažujeme,“ uvedla mluvčí Synot Holdingu Magda Pekařová.

Dodala, že po zlínské radnici nebude společnost po celou tuto dobu ani požadovat nájemné. „O případném dalším postupu budeme s magistrátem města Zlína jednat,“ doplnila.

Pro primátorku Ondrovou je bezplatné nájemné dobrá zpráva. Společně s dalšími radními však hledá do budoucna řešení, které se nebude na současnou budovu školky vázat. Objekt by totiž mohl být zbraní Synotu pro jednání o jiných aktivitách ve Zlíně.

Primátorka: Do konce června se rozhodne, co dál

„Máme vytipovaných několik nemovitostí na Mladcové, kde by mohla nová školka fungovat. Některé potřebujeme ještě ocenit znalci. Do konce června rozhodneme, co bude dál. V každém případě zajistíme tamním rodinám náhradní plnohodnotné řešení,“ ujistila Ondrová s tím, že o odkup od soukromníka už magistrát zájem nemá.

Není tajemstvím, že majitel Valenta provozuje řadu výherních přístrojů. To však podle primátorky rozhodně nebude případ Mladcové. „Ministerstvo financí vždy zjišťuje, zda je žádost v souladu s městskou vyhláškou. Většinou městům vyhoví, protože ví, jaký jsou automaty problém. Slyšela jsem ale, že tam plánuje pan Valenta bydlet,“ podotkla primátorka, která se má sejít s Valentou příští pátek.

Jednat však bude muset ještě s advokátem Kostohryzem. Dědička totiž chce po městu 1,5 milionu za nájem od doby, kdy bylo její jméno zapsáno do zlínského katastru nemovitostí.

Město však do budovy i přilehlých komunikací investovalo už miliony. Částku hodlá proto konzultovat.

Právník Milan Kostohryz se k případu vyjadřovat nechtěl. Jakékoliv nformace odmítla podat i ředitelka MŠ Mladcová Jaroslava Kvasničková.