Řeka Dřevnice totiž dosáhla třetího stupně povodňové aktivity a začala tak nebezpečně ohrožovat domy v jejím okolí. Kvůli vytrvalým dešťům rovněž stále stoupá i řeka Morava, na níž platí již druhý povodňový stupeň.

Plné ruce práce mají od úterního večera i hasiči v celém Zlínském kraji. Za sebou mají do středečního rána již takřka tři desítky zásahů. „Došlo k rozlití několika toků, zaplavení blízkých komunikací, k zatopení sklepů domů a k pádům stromů. Na mnoha místech pokračovaly z minulých týdnů čerpací práce a snižování hladiny vodních lagun držících se u několika obcí nebo pokračovalo čerpání ze zaplavených domů po zvyšující se hladině v obecních kanalizacích. Nové deště situaci dále zhoršily,“ zkonstatoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Šárka Šarmanová

ON-LINE SITUACE V KRAJI

21.05 (Slovácko): Výška vodní hladiny 664 cm na řece Moravě, tendence kolísání hladiny, během noci setrvalý stav, nebo dočasný pokles.

18.26 (Uherské Hradiště): Výška vodní hladiny 667 cm na řece Moravě, tendence kolísání hladiny, prognóza nejistá. Provoz nemocnice je bez omezení, lékaři ale odkládají plánované operace. (Uherský Brod): Řeka Olšava je po kulminaci. Lze očekávat výrazný pokles na menších tocích.

17.29 (Zlín): Druhý stupeň povodňové aktivity na území města Zlína, tedy stav povodňové aktivity, byl ve 16:45 hodin odvolán. Tísňové povodňové linky: 577 630 280 a 577 630 260 zůstávají aktivní. Situaci ve městě nadále monitoruje povodňová komise.

17.13 (Zdounky): Hasičům se po několika hodinách podařilo přesvědčit obyvatele místního domova důchodců, aby jej opustili.

16.36 (Zdounky): Pomalu uklidňovat se začíná situace ve Zdounkách. Elektřina už funguje, Tyršova ulice ale nadále zůstává pod vodou. Nemá kam odtékat, ale prozatím alespoň nestoupá. Není tedy jasné, kdy se evakuovaní lidé budou moci vrátit do svých domovů.

16.18 (Vsetínsko): Krátce po šestnácté hodině byl provoz na uzavřeném úseku silnice I/57 u obdočky na Jarcovou obnoven v obou směrech, ve Valašském Meziříčí zůstává uzavřená ulice M.Alše.

15.41 (Hulín): Zahlcená vodou je kanalizace v Hulíně a hasiči tak mají plné ruce práce. „Voda se odčerpává, ale přítok je tak silný, že to roura nestačí pobrat,“ vysvětlil hulínský starosta Roman Hoza. Hladina Rusavy už podle něj klesá, potíže ale působí potok Žabínek. Vylil se z břehů a zatopil prodejnu Albert i sklepy blízkých činžovních domů.

15.27 (Uherské Hradiště): Vedoucí krizového štábu rozhodl o umístění tří stálých hlídek městské policie a Policie ČR na hrázi řeky Moravy. Nepřetržitě probíhá plnění pytlů. Výška vodní hladiny v řece Moravě je 667 centimetrů a stále mírně stoupá.

15:10 (Zlínsko) Po odpadnutí vody bylo v obci Lužkovice nalezeno mrtvé tělo. (Čtěte více!)

14.53 (Zlín): Hladina Dřevnice klesla za poslední tři hodiny téměř o půl metru. Klesat by měla i nadále.

14.47 (Bratřejov): Obec Bratřejov na Vizovicku zatím významněji nepocítila vliv vytrvalého deště, který region Zlínska sužoval od úterního večera. „Situace v Bratřejově je dobrá, ráno byl vyhlášen I.stupeň povodňové aktivity, ten zatím trvá. Hladina Bratřejůvky však klesá poměrně rychle, místní dobrovolní hasiči odčerpávají zatím pouze jeden sklep. Voda se do něj však nedostala vylitím místního vodního toku, ale tím, jak velké množství vody stékalo po stráních dolů,“ uvedl starosta obce Bratřejov Antonín Tomšů.

14:45 (Zlín): Podjezd na ulici Dlouhá, který byl od časných ranních hodin zaplaven vodou, je opět průjezdný.

14.35 (Zlín): Jen pouhých několik centimetrů chybělo ve středu ráno k zaplavení prostor zlínské nemocnice na Tomášově. Voda ze svahu se při neustávajícím pršení shromažďovala okolo budovy. Díky včasnému zahájení odčerpávání se podařilo uchránit například archivy Kliniky reprodukční medicíny. „V nemocničním zařízení jsme zasahovali okolo půl desáté,“ potvrdil mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

14.34 (Havřice): Olšava v Havřicích kulminovala zhruba ve 14. hodin. Její hladina pod ohroženým silničním mostem u motorestu Pepčín poklesla asi o dvacet centimetrů, naopak se ale vopda rozlévá na nedalekou komuniakci. Silničáři zvažují omezení provozu v úseku. Podle hydrologů by ale hladina řeky měla v nejbližších hodinách pozvolna klesat.

14.31 (Kroměříž): Velké nebezpečí zaplavení vodou nadále trvá v kroměřížských místních částech Vážany, Trávník, Trávnické Zahrádky a Kotojedy. Tamní potoky už se začínají rozlévat a domy ohrožují i zvedající se laguny na polích. Novou komplikací je nárůst hladiny Věžeckého potoka, který ohrožuje celé své povodí. Povodňová komise začala zabezpečovat proti zaplavení také areál domova pro seniory ve Vážanech pomocí pytlů s pískem. Vedení domova dostalo pokyn preventivně přestěhovat obyvatele i vybavení do vyšších pater.
Odvodňovací kanál Wolfův splávek znovu musel být uzavřen kvůli rostoucí hladině řeky Moravy, do níž se vlévá a dobrovolní hasiči začnou opět pomocí techniky přečerpávat vodu z kanálu do Moravy. Kvůli prognózám, které počítají s dalším vzestupem hladiny začala demontáž zábradlí na lávce přes řeku.
V obci Trávník se voda postupně přibližuje k obydlené zóně a reálně hrozí, že se Kotojedka začne vylévat z kanalizace. Na místě jsou preventivní opatření a vyklízení sklepů. Navzdory vážné situaci zatím nejsou hlášeny ve městě a okolí žádné vážnější škody na majetku.

14.13 (Lutonina): Obec Lutonina na Vizovicku má aspoň pro dnešek snad nejhorší za sebou.Tvrdí to aspoň starosta obce Vítězslav Zicha. „Stav nebezpečí byl odvolán, nyní platí již pouze stav bdělosti. Z břehů se nevylil hlavní vodní tok Lutoninka, ale pouze její bezejmenné přítoky. Hasiči však v tuto chvíli již ukončili odčerpávání vody ze sklepů a zatím je vše v pořádku,“ uvedl starosta Zicha.

14.12 (Kvasice): Opět proti proudu teče potok Kotojedka ve Kvasicích. „Do lokality Bašňov zase protiproudem kvůli tlaku z Moravy míří voda,“ potvrdil kvasický starosta Lubomír Musil. Čtyři hasičské jednotky podle něj navíc musí odčerpávat vodu z kanalizace, kterou zahlcuje voda stékající z lezů. Zvyšuje se také pevnost hrází.

14.06 (Valašské Meziříčí): Všechny místní toky klesají nebo stagnují, déšť má odpoledne a večer ustávat. Silnice I/57 Jarcová zůstává stále uzavřená. Členové povodňové komise dovezli k jednomu obytnému domu v Poličné sto litrů pitné vody, jehož studna, jako jediný zdroj pitné vody, byla znečištěna povodňovou vodou.

14.01 (Uherské Hradiště): Městská část Uherského Hradiště - Sady - se už začíná zaplavovat. V ulici Na Jordánce mají vodu ve sklepech, v Malostranské už i v domech.

13.57 (Bystřice pod Hostýnem): Na řece Bystřičce a jejích přítocích trvá třetí stupeň povodňové aktivity. Koryto Černého potoka v lokalitě Kroužky u hřbitova je naplněno a přetéká, postaveny jsou bariéry z pytlů s pískem. Kroužky jsou neprůjezdné. Bystřička prozatím zůstává v korytě. Problémy na komunikacích způsobuje voda, která se vylévá z podmáčených polí a luk.

13.55 (Zlín): Třetí stupeň povodňové aktivity, který byl vyhlášen na území města Zlína deset minut před šestou hodinou, byl o půl druhé odpoledne odvolán. Hladina řeky Dřevnice totiž po kulminaci v půl jedenácté, kdy u mostu na Cigánově dosahovala 328 cm, začala klesat.
Neprůjezdný je však nadále podjezd na Dlouhé ulici. Ostatní komunikace, které byly v průběhu dne uzavřeny, jsou průběžně zprovozňovány. Otevřeny jsou také lávky pro pěší přes řeku Dřevnici.

13.54 (Vsetín): Situace na místních vodních tocích se nadále zlepšuje, Senice hlásí další pokles hladiny - momentálne je na 2,48 metru. Také Vsetínská Bečva na Vsetíně poklesla na 3,47 metr, což odpovídá prvnímu povodňovému stupni. na krizové lince bylo dosud zaznamenáno cca deset telefonátů, které se však ve většině případů týkaly dotazů na průjezdnost silnic. Radnice může zapůjčit 15 vysoušečů, k dispozici jsou i pytle. Opět se aktivuje pracovní skupina pro odhad škod.

13.53 (Hulín): O půl jedné odpoledne byla z bezpečnostních důvodů předčasně ukončena výuka na Základní škole Hulín. Hladina řek Moravy a Bečvy se zvyšuje a zvyšovat bude minimálně asi další čtyři hodiny. Hladina Rusavy v Hulíně tedy bude odtékat problematicky, hrozí nebezpečí zpětného toku.

13.42 (Zdounky): Situace v ulici Tyršova ve Zdounkách je nadále kritická. Hladina laguny vytvořená hlavně kvůli vodě z Olšiny a z nedalekých rybníků má podle prognóz nadále stoupat. V dalších hodinách naroste ještě asi o dvacet centimetrů. U jednoho z tamních rodinných domů musejí záchranáři jeřábem z vody vytahovat mohutné trámy, které tam voda naplavila z nedaleké pily.

13.31 (Uherský Ostroh): Hrozí rovněž zaplavení části Uherského Ostrohu. V chatkách u štěrku už je voda.

13.24 (Vizovice): Situace ve Vizovicích je stabilní, cca ve 13 hodin byl odvolán stav nebezpečí. „Nyní je aktuální už jen povodňová pohotovost. Došlo pouze ke dvěma menším sesuvům půdy v ulici Lázeňská, také bylo vytopeno několik sklepů, k bezprostřednímu ohrožení však nedošlo,“ řekl místostarosta Vizovic Jaroslav Burkart.

13.20 (Zlínsko): Dřevnice ve Zlíně klesá, nyní je na asi 280 cm. Kulminovala na přibližně 320 cm

13.18 (Zdounky): Několik desítek lidí museli po třinácté hodině začít evakuovat v ulici Tyršova ve Zdounkách. Podle dostupných informací profesionální i dobrovolní hasiči musejí na člunech odvézt asi padesát lidí, kteří mají v domech už asi metr vody. Podobně je na tom také tamní hostinec, který byl letos nově zrekonstruován. Škody budou obrovské.

13.12 (Zlín): Hladina řeky Dřevnice klesla za poslední půlhodinu o dalších 16 cm. Nyní má 281 cm. Třetí stupeň povodňové aktivity se na ní vyhlašuje od 260 cm.

12.50 (Vsetínsko): ČSAD Vsetín do konce uzávěry silnice I/57 nejezdí na trase Vsetín - Valašské Meziříčí.

12.49 (Vsetín): Přestalo pršet, hladiny vodních toků na Vsetínsku klesají. Vsetínská Bečva na Vsetíně hlásí 3,52 m, to je už jen 2 cm ve druhém povodňovém stupni, dvojku má i Senice. Ve 12 hodin v Ústí měla 2,64 m. Bystřička sice stále hlásí na přítoku i odtoku 3. stupeň, přítok do přehrady se ale snižuje.

12.45 (Zlín): Nově je uzavřena silnice na nábřeží od Intersparu v Prštném směrem k Lidlu. Důvodem je preventivní kácení podmáčených stromů.

12.37 (Uherský Brod): Nejhorší situace v Uherském Brodě je v areálu trafostanice, uprostřed něhož se vytvořilo jezero, do kterého přitékala voda z protržené levé hráze řeky Olšavy. „Pytli s pískem se těsně po poledni podařilo hasičům přítok zastavit. Nyní by čerpadla měla odsud odsávat vodu,“ sdělil uherskobrodský starosta Ladislav Kryštof. Kam však voda stále proudí, to jsou zahrady několika rodinných domků v Havřicích, kde se dopoledne protrhl pravý břeh Olšavy. „Řeka se tam rozlévá do polí, kde se propojila s Havřickým potokem a vytváří rozlehlou lagunu,“ sdělil uherskobrodský starosta Ladislav Kryštof.

12.36 (Zlín): Řeka Dřevnice v poslední hodině klesla. V 11 hodin měla 317 cm, o hodinu později už 297 cm.

12.30 (Zlínsko): Silnice z Fryštáku na Zlín – Lešná je opět průjezdná. Cesta musela být uzavřena ráno v 8:00 hodin z důvodu záplav. Průjezdná je již také silnice v Bohuslavicích, která zamezovala průjezd ze Zlína do Uherského Hradiště. Nadále však z důvodu vážné dopravní nehody uzavřena ulice Březnická ve Zlíně.

12.28 (Zdounky): Výpadek elektrického proudu způsobila ve středu po poledni povodeň ve Zdounkách. V ulici Tyršova nadále stoupá hladina vytvořené laguny, hasiči už vodu nemají kam odčerpávat.

12.26 (Uherský Brod): V Uh. Brodě hladina Olšavy právě kulminuje. Od Kunovic teče voda pod obchvatem do městské části Uherského Hradiště Sadů.

12:20: Vývoj povodňové situace v Uherském Hradišti, 2. června 11.30 hod
Platí 3.stupeň povodňové aktivity

Meteorologická situace: tlaková níže postupuje ze Slovenska přes Moravu do Čech. Nejintenzivnější srážky přešly přes střední Moravu a ovlivnily povodí Dřevnice, Březnice, Olšavy, Veličky.

Tendence : kolem poledne ustávání intenzivních srážek na střední Moravě a přechod k přeháňkám.

Hydrologická situace: výška vodní hladiny 640 cm na řece Moravě ve Spytihněvi, tendence mírný vzestup na cca 630 – 650 cm, tedy do třetího stupně povodňové aktivity.

Olšava Uherský Brod udává asi 150 m3/s, tj. 3. stupeň povodňové aktivity, očekává se kulminace a následně pokles.
Tendence: po ukončení intenzivních srážek kulminace malých vodních toků a následně jejich pokles.

Zvýšené srážky spojené s povrchovým odtokem mohou způsobovat lokální záplavy, zejména v povodí malých toků. K ohrožení může také dojít vzestupem podzemní vody do sklepů nebo níže položených míst.

Lokální problémy jsou průběžně řešeny ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému. Vzhledem k plošnému rozsahu není možné vyřešit všechny problémy současně, prosíme proto občany o trpělivost.

Bezprostřední nebezpečí nehrozí, přesto však doporučujeme obyvatelům v územích ohrožených lokálními záplavami, aby sledovali konkrétní vývoj. V ohrožených oblastech doporučujeme vyklidit sklepní prostory, zabezpečit svá obydlí i domácí zvířata.

Všechny čerpací stanice na kanalizaci fungují. Po ukončení srážkové činnosti lze očekávat zlepšení situace na lokálně zaplavených komunikacích.

12:19 (Kroměříž): Zatarasit domy pytli s pískem a vyklidit sklepy by měli všichni obyvatelé kroměřížských městských částí Trávník, Trávnické Zahrádky, Kotojedy, Bílany a Vážany. Od nočních hodin se prudce zvedá nejen hladina Moravy, ale také menších toků v okolí města, jako je Zacharka, Kotojedka nebo Moštěnka.

12:16 (Valašská Senice): V současné chvíli se lidé v Senici potýkají s ucpanými mosty. "Větve a stromy padají a ucpávají mosty. To pak zvedá tok. Voda teče také z lesů a ze strání. Snažíme se ji přepojit do hlavního toku," prozradil starosta Valašské Senice Pavel Novosád.

12:14 (Uherské Hradiště): Starosta Uherského Hradiště Libor Karásek i velitel městksé policie Vlatimil Pauřík se zapojili do pytlování.

12:12 (Slovácko): V obci Nedakonice hrozí u čističky protržení hráze místního rybníka. Situaci řídí na místě starosta a hasičský záchranný sbor.

12:10 (Slušovice): Ve Slušovicích v blízkosti ulice Padělky se sesula půda 100x30 metrů. Zdraví obyvatel nebylo ohroženo.

12:09 (Kunovice): Voda z řeky Olšavy překonala v Kunovicích bariéry a rozlila se do okolních uliček. Lidé už mají vodu i v domech. Nepochází však z řeky Olšavy, ale z melioračnícho obchvatu.

12:07 (Leskovec): Voda se vylila ve spodní části obce na tamější silnici. " V současné chvíli hladina vody klesá. Je o 10 až 15 centimetrů menší než byla v deset hodin," uvedl starosta Leskovce Miroslav Holubec.

12:06 (Zlín): Hladina Dřevnice u mostu na Cigánově a v Prštném má už jen 40 cm rezervu a hrozí přelití. Dopravní inspekce Zlín připravuje odklon dopravy.

12:05 (Zdounky): Velmi rychle přibývá voda v ulici Tyršova ve Zdounkách, do které stéká všechna voda z okolních polí a ze svahu.
Za deset minut hladina laguny stoupla asi o deset centimetrů. Pod vodou je jak silnice, tak i několik sklepů tamních rodinných domů a fotbalové hřiště. Ulice je uzavřena.

12:04 (Valašské Meziříčí): Vsetínská Bečva stále stoupá, přesto pořád platí druhý povodňový stupeň. Pozitivní zprávou však je, že se vzestup zpomalil. Rožnovská Bečva je na prvním stupni povodňové aktivity. Toky v místních částech stále na druhém stupni povodňové aktivity, potok Loučka v Poličné na třetím stupni. Všechny toky se udržují stále ve svých korytech. Do této chvíle bylo vydáno na 290 pytlů s pískem. V bývalých kasárnách je na rampě připraveno k okamžitému odběru celkem 160 pytlů, uskladněno je 500 pytlů. V případě, že počet klesne na 300 pytlů, začnou se připravovat další. Z komunikací jsou uzavřeny silnice I/57 Jarcová, silnice z Kelče na Hustopeče nad Bečvou a z Kelče do Ústí. Silnice II/150 Branky jsou průjezdné jen částečně. Občané města Valašské Meziříčí byli upozorněni, aby si přeparkovali svá vozidla ze zátopových oblastí na ulici Vsetínskou (kromě mostu) a na náměstí.

11:59 (Lužná): Voda na Senici kulminuje. Dřevo, které se nachytalo na lávky se podařilo bagrem odstranit. Voda tak mohla opět protékat.

11.55 (Zlínsko): Vypadá to, že hladina Dřevnice přestala prudce stoupat, v 11 hodin byla ve výšce 317 cm, o hodinu dříve to bylo 316 cm. Morava ve Spytihněvi pak za hodinu vystoupala o 12 cm - zatímco v 10 hodin byla ve výšce 630 cm, v 11 to bylo 642 cm.

11.49 (Zlínsko): Varování policie: Od 2.6.2010 10:51 do 14:51 na silnici 4915 v obci Všemina okres Zlín záplava; záplava, očekává se pomalý provoz; Za obcí Deštná směr Všemina se přes komunikaci vylévá potok, na vozovce voda, průjezdné s opatrností, zaplavená část v délce 20 metrů hloubka 20 cm.

11:47 (Zlínský kraj): Vozovky a ulice, které jsou momentálně uzavřené > Dlouhá a Březnická (Zlín); Husova a Tyršova (Zlín – Malenovice); Bohuslavic u Zlína - Šarovy (Zlínsko); Honětice – Hoštice (Kroměřížsko); Drahlov – Zlámanka (Kroměřížsko); Vitonice – Žákovice (Kroměřížsko); Bílovice – Nedachlebice (Uherskohradišťsko); Bílovice – Březolupy (Uherskohradišťsko); Valašské Meziříčí – Jarcová a Vsetín (Vsetínsko); Němetice – Hustopeče nad Bečvou (Vsetínsko)

11:36 (Valašsko): Nově uzavřená je silnice I/57 Valašské Meziříčí - Vsetín, v okolí odbočky na Jarcovou. Řeka Bečva se tady vylila z koryta a zaplavila uvedený úsek silnice do výšky přibližně třiceti centimetrů. Komunikace se tak stala zcela neprůjezdnou pro osobní vozidla. Na místě jsou v tuto chvíli policisté a řídí provoz. Odklon je veden přes Brňov. Nákladní auta tudy projedou, ale jen s velkou opatrností. Zatím nelze zcela přesně říct, jak dlouho uzavírka silnice potrvá. Vzhledem k přetrvávajícímu počasí doporučujeme řidičům poslouchat aktuální dopravní informace ve sdělovacích prostředcích. V zaplavených místech pak dbát pokynů policistů. Dle aktuálních informací operačního střediska je na Vsetínsku uzavřeno několik silnic, které jsou v tuto chvíli pod vodou. Řidiči ve Vsetíně neprojedou takzvanou "myší dírou" na ulici Jiráskova. Ve Valašském Meziříčí je proud řeky na ulici M. Alše a také na ulici Kouty. V Brankách směrem na Loučku se z břehu vylil místní potok, silnice je průjezdná, ale pouze v jednom jízdním pruhu. Komplikovaná je situace i na silnici v Němeticích směrem na Hustopeče nad Bečvou. Žádáme všechny řidiče a účastníky silničního provozu, aby na ohrožených místech dbali pokynů členů integrovaného záchranného systému.

11:30 (Vsetín): Hladina Vsetínské Bečvy dosáhla krátce před půl desátou 3,5 metru, dostala se tak na druhý stupeň povodňové aktivity. Krizová linka 571 491 107 je stále aktivní, lidé se však mohou obracet i na městskou polici na linku 156. Hejtman Zlínského kraje opět vyhlásil pro celý kraj stav nebezpečí, který potrvá do 13.6. „Zatím na Vsetínsku nemáme hlášeny větší problémy, třetí stupeň povodňové aktivity je vyhlášen pouze na říčce Senice, přítocích Bečvy v Ratiboři a na přítoku a odtoku přehrady Bystřička. Zatopeno je prozatím několik sklepů a zahrad, voda začíná prosakovat i do městských lázní, technické služby kontrolují problematická místa a průběžně čistí kanálové vpusti,“ shrnula situaci na Vsetínsku starostka Květoslava Othová s tím, že místní toky na Vsetíně jsou prozatím v korytech s dostatečnou rezervou. Stanovnice je také momentálně na normálním stavu, mírně se ale odpouští. „Tady to také pozorně sledujeme, protože při větším odpouštění dochází ke zvedání hladiny Senice,“ poznamenala starostka.

11:28 (Prlov): Problémy mají také v Prlově, kde se sesunula část svahu na rodinný dům. „Naštěstí je nad ním opěrná zeď, která zatím drží, na dům se sesunulo tak jedno auto hlíny. Pokusíme se to odvodnit nad sesuvem, víc s tím momentálně nempžeme dělat,“ řekl starosta Prlova Ladislav Gargulák.
Vsetín - Ve Vsetíně je tradičně zatopená pouze myší díra na Poschlé, ostatní hlavní tahy jsou podle dosavadních informací průjezdné. Podle meteorologů by se situace měla zlepšovat. (Ratiboř, Kateřinka): Pytle se dávají u přítoků Vsetínské Bečvy v Ratiboři. „Voda se nám vylila na třech místech, zatím ale nejsou pod vodou domy, jen zahrady a cesta,“ řekla starostka Ratiboře Jiřina Sklenská. (Valašská polanka): Senice se nám vylila na třech místech, takže tam, kde jsou ohroženy domy, jsme postavili pytlovou stěnu,“ řekl starosta Valašské Polanky Josef Daněk.

11:27 (Zlín): Až na čtyři betonové lávky jsou uzavřeny všechny lávky pro pěší přes řeku Dřevnici ve Zlíně. Zatím zůstávají otevřeny lávky u Krajské hygienické stanice u nemocnice, u splavu na Benešově nábřeží, u fotbalového stadionu na Tyršově nábřeží a u Čepkovské ulice.

11:20 (Ústí u Vsetína): Na Senici je vyhlášen stupeň číslo III.,hladina vody dosahuje 295 cm, v současné chvíli nestoupá. Zaplavené jsou některé dvory a sklepy, louky a zahrady. Komunikace jsou průjezdné.

11:13 (Francova Lhota): Hasiči zasahovali kolem osmé hodiny ráno kvůli přítoku Senice. Přítok ucpaly kusy dřeva a voda se vylila na pole a do dvora. Hasičům se potok podařilo uvolnit.

11:10 (Zlín): Hladina řeky Dřevnice od půlnoci do desáté dopoledne vystoupala ze 131 centimetrů na současných 317 centimetrů.

11:08 (Slovácko): Voda stojí na několika místech regionu. Silničáři upravují terén v postiženýcjh místech tak, aby voda odtekla do polí a luk. Taková sitace panuje u Prakšic, také menzi Nivnicí a Uherským Brodem nebo mezi Nivnicí a Korytnou. Doprava není nikde přerušena, řidiči jsou ale nabádání ke snížení rychlosti a zvýšené obezřetnosti.

11:07 (Valašské Meziříčí): Učitelé ze ZŠ Krhová, kteří jsou s dětmi na škole v přírodě v Karolince vzkazují, že jsou všichni v pořádku a nejsou ohroženi povodní.

11:06 (Karolinka): Do Karolinky nefunguje telefonní spojení, situaci sleduje ZŠ Masarykova. Rodiče budou průběžně informováni.

11:02 (Lidečko): Senice mírně klesla. Lidé se od rána chrání před vodou pytly s pískem. Voda stoupá v potocích.

11:01 (Vsetínsko): Podle aktuálních informací operačního střediska je na Vsetínsku uzavřeno několik silnic, které jsou v tuto chvíli pod vodou. Řidiči ve Vsetíně neprojedou takzvanou "myší dírou" na ulici Jiráskova. Ve Valašském Meziříčí je proud řeky na ulici M. Alše a také na ulici Kouty. V Brankách směrem na Loučku se z břehu vylil místní potok, silnice je průjezdná, ale pouze v jednom jízdním pruhu. Komplikovaná je situace i na silnici v Němeticích směrem na Hustopeče nad Bečvou. Žádáme všechny řidiče a účastníky silničního provozu, aby na ohrožených místech dbali pokynů členů integrovaného záchranného systému.

10.57 (Spytihněv): Třetí povodňový stupeň platí od 9. hodiny i ve Spytihněvi na řece Moravě. V 10 hodin zde byla výška hladiny na úrovni 630 cm.

10:56 (Zlín): Městská policie Zlín upozorňuje všechny účastníky silničního provozu, že s největší pravděpodobností budou v nejbližší době uzavřeny dva mosty přes řeku Dřevnici a to most v Příluku U Přístavu a most z Podvesné VI. na Havlíčkovo nábřeží.

10.50 (Zlínsko): Voda v Dřevnici stále stoupá, v 10.03 dosáhla 317 centimetrů

10:48 (Slušovice): Upozornění policie: Od 2.6.2010 10:11 do 16:11 v ulici Padělky v obci Slušovice okres Zlín sesuvy půdy; komunikace dočasně uzavřena; Slušovice sídliště Padělky sesuv půdy 30x100 metrů, komunikace uzavřena.

10:47 (Kroměříž): Vytrvalé deště působí velké problémy na Kroměřížsku. Hladina řeky Moravy v Kroměříži už dokonce překonala první stupeň povodňové aktivity. „Předpokládá se, že ještě dopoledne překoná druhý stupeň povodňové aktivity,“ informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Hrozbou pro město však není ani tak Morava, jako spíše obrovské laguny, které se už nemají kam vsakovat, což se projevuje zaplavováním sklepů. Hasiči musejí už do rána odčerpávat vodu z mnoha míst, v Troubkách – Zdislavicích se dokonce protrhla hráz rybníka.

10:46 (Valašsko): Kvůli povodním jsou v terénu hasiči i policisté. Už od brzkých ranních hodin pomáhají pokládat pytle s pískem a odčerpávají vodu. Kvůli odčerpání vody tak museli zasahovat například v Rožnově pod Radhoštěm, v Halenkově nebo v Brankách. „Vážná situace je v okolí Rožnovské a Vsetínské Bečvy, ale nejlepší podmínky nejsou ani v okolí Valašského Meziříčí. Místy platí až třetí stupeň povodňové aktivity,“ přiblížila situaci tisková mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová. V Lidečku v prostorách za prodejnou jednoty se v současné chvíli potýkají například s říčkou Senicí. „Policejní hlídky pravidelně zajíždí k ohroženým místům a jsou připraveny kdykoliv pomoct a zasáhnout,“ dodala Brousilová.

10:40 (Zlín): Z důvodů stále stoupající řeky Dřevnice ve Zlíně jsou uzavřeny lávky pro pěší. "Jedná se o lávky na Cigánově a Podvesní, dále v Malenovicích, Loukách a Prštném," vyjmenovala mluvčí strážníků Šárka Škubalová.

10.25 (Zlín): V současné době usměrňují strážníci dopravu na ulici Dlouhá, kde došlo k zaplavení podjezdu, na ulici Zlínská u ZOO Lešná, která je částečně zaplavena a v místní části Prštné, kde hasiči odčerpávají vodu ze zatopených sklepů. Tato komunikace je sjízdná jen velmi opatrně a tvoří se zde kolony. Dále strážníci poskytli fyzickou pomoc při vyklízení zatopených suterénních prostor jeslí a školky na Tyršově nábřeží.
Samozřejmostí je neustálé provádění dokumentace, ať v písemné či fotografické podobě a přenos aktuálních dat povodňové komisi.
Do práce byly povolány desítky dalších strážníků, kteří jsou připraveni ke zvládání této krizové situace.

10:21 (Valašské Meziříčí): Bečva se zvedá. Povodňová komise ve Valašském Meziříčí je v pohotovosti. Uzavřené jsou některé komunikace. „Na Vsetínské Bečvě byl v devět hodin ráno naměřen již druhý stupeň povodňové aktivity, stejně tak na drobných tocích v místních částech Krhová a Hrachovec,“ prozradila mluvčí valašskomeziříčské radnice Vendula Šmídová. Na třetím stupni povodňové aktivity je v této chvíli potok Loučka v městské části Poličná. Rožnovská Bečva je zatím na prvním stupni. Všechny toky nadále zůstávají ve svých korytech. „Dnes ráno byla uzavřena komunikace na ulici Mikoláše Alše, silnice v Brankách je sice průjezdná, ale se sníženou rychlostí,“ doplnila Šmídová.
Pro pytle s pískem si mohou lidé jezdit do kasáren. Případně mohou volat na číslo 724 579 987. „Obsluha tohoto telefonu bude zaznamenávat požadavky občanů města na rozvoz pytlů,“ sdělila Šmídová. Své požadavky mohou lidé volat také na krizovou linku 571 621 556. V pohotovosti je i linka městské policie 571 611 111.

10:18 (Ostrožská Lhota): Pod vodou se ve středu ráno ocitlo několik sklepů a garáží rodinných domů v Ostrožské Lhotě. Živel do obydlí nevnikl přelitím tamního potoka Okluky, ale potrubím. V jednom případě voda dokonce zaplavila osobní auto. Lidé s vodou ohrožených domů neodjeli do zaměstnání a jsou v neustálé pohotovosti.

10:13 (Zlínsko): Obec Sazovice na Zlínsku začala lidem rozdávat pytle s pískem. Zde se totiž vylila z břehů řeka Machovka, která zatopila několik sklepů, včetně nově postaveného koupaliště. "Tam jsou zejména zatopené kurty a hřiště. Dobrovolní hasiči mají venku veškerou techniku, na třech místech v obci rovněž rozdáváme pytle s pískem. Situaci neustále monitorujeme," sdělila starostka Sazovic Edita Hrbáčková.

10.05 (Zlínsko): Voda v Dřevnici stále stoupá, o půl desáté byla ve výšce 310 cm, v devět na 299 cm, v osm na 278 cm.

9:57 (Zlín): Z důvodu stoupající hladiny vody na řece Dřevnici jsou z preventivních důvodu uzavřeny lávky pro pěší. Jedná se o lávku ve Zlíně - Malenovicích, v Loukách, v Prštném, u Cigánova a na Podvesné.

9.54 (Zlínský kraj): V souladu se zákonem o krizovém řízení vyhlásil hejtman Stanislav Mišák pro celé území Zlínského kraje stav nebezpečí. Ten byl vyhlášen 2. června v 8.30 a potrvá až do 13. června do 24.00 hodin. Stav nebezpečí se konkrétně vztahuje na provedení evakuace osob z prostorů ohrožených povodněmi, zajištění nouzového ubytování obyvatelstva, zajištění ochrany evakuovaného území, bezodkladné provádění staveb, stavební práce, terénní úpravy nebo odstranění staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení ohrožení.
Veřejnost může získat aktuální informace o povodních v jednotlivých Krizových štábech obcí s rozšířenou působností, případně také na Zlínským krajem zřízené speciální telefonní lince +420 577 043 171.

9.51 (Uherské Hradiště): Povodňová komise informuje: Bezprostřední nebezpečí nehrozí, přesto však doporučuje obyvatelům v územích ohrožených lokálními záplavami, aby sledovali konkrétní vývoj. V ohrožených oblastech doporučuje vyklidit sklepní prostory, zabezpečit svá obydlí i domácí zvířata.

9.31 (Zlín): Magistrát města Zlína aktivoval tísňové povodňové linky, na nichž mohou občané v souvislosti s povodňovou problematikou žádat o pomoc a oznamovat mimořádné události ve městě. Čísla jsou 577 630 280 a 577 630 260. Situaci ve městě nadále monitoruje povodňová komise.

9.30 (Uherský Brod): Starosta Ladislav Kryštof zvažuje evakuaci obyvatel holobytů v ulici Vazová, které ohrožuje voda. Kvůli přívalům vody z kanalizace jsou uzavřeny některé komunikace v blízkosti řeky Olšavy. Hasiči museli zasahovat i u potočního můstku v Újezdci u Luhačovic, na kterém je upevněné plynové potrubí. Voda tam totiž naplavila kmeny stromů a větve a hrozilo utržení můstku a poškození plynových rozvodů.

9.24 (Zlínsko): Podle posledních zveřejněných údajů řeka Dřevnice ve Zlíně dosáhla o půl deváté 288 cm, což je o deset centimetrů více než v osm hodin.

9.23 (Otrokovice): Hladina dřevnice v Otrokovicích je podle dostupných informací blízko železničního mostu téměř na úrovni protipovodňové stěny, jinde k ní má přibližně metr. Přímo u Moravní lávky to vypadá jako před cca 10 dny, o moc vyšší tehdy hladina nebyla.

9.16 (Mysločovice): V Mysločovicích se podle dostupných informací vylil potok Machovka, v Sazovicích zase voda zatopila nové koupaliště připravené k otevření.

9.12 (Zádveřice): V Zádveřicích se voda tlačí na domy. Lidé musejí dostat do bezpečí domácí zvířata.

9.11 (Zlínsko): Podle mluvčího krajských hasičů Iva Mitáčka nyní přímo ve Zlíně nehrozí, že by se Dřevnice vylila z Koryta.

9.10 (Zlín): Na Tomášově ve Zlíně se voda z kopců valí na Kliniku reprodukční medicíny. Zasahují zde hasiči, protože hrozí zatopení sklepů a přízemních prostor. Nyní jsou i u 4. a 5. Základní školy, kde se spodní voda dostala do kuchyně.

9.00 (Otrokovice): Podle dostupných informací vyhlášem třetí povodňový stupeň. Radnice varovala občany, aby si vyklidili sklepy.

8.15 (Kroměřížsko): V obci Troubky-Zdislavice došlo k protržení hráze rybníka.

7.50 (Uherský Brod): Na webových stránkách města Uherský Brod se objevilo mimořádné hlášení: Očekává se vylití řeky Olšavy z koryta. Upozorňujeme občany, kteří bydlí v blízkosti řeky, aby kromě veškerých opatření provádějících ze strany krizového štábu města přijali i svá vlastní opatření k ochraně osob a vlastního majetku.

7.30 (Bystřička): III. stupeň povodňové aktivity - ohrožení pod přehradou.

7.19 (Zlín): Na ulici Dlouhá došlo k zaplavení podjezdu. Jsou stanoveny objízdné trasy, došlo k omezení MHD. (Více čtěte ZDE)

6.57 (Zlín): Opakované vyhlášení všeobecné výstrahy - III. stupeň ohrožení na řece Dřevnici, tentokráte vyhlášeno HZS Zlínského kraje.

6.00 (Uherský Brod): III. stupeň povodňové aktivity - ohrožení na řece Olšava. Byl svolán krizový štáb.

6.00 (Bystřička): III. stupeň povodňové aktivity - ohrožení nad přehradou.

5.50 (Zlín): Městská policie Zlín vyhlašuje III. stupeň ohrožení na řece Dřevnici.

AKTUÁLNÍ DOPRAVNÍ SITUACE

Většina silnic na Zlínsku sice průjezdná je, ale s velkou opatrností. Například odkláníme dopravu ve Zlíně na Vršavě, příjezd od Fryštáku odkláníme na Jižní Svahy. Co se týká samotného Fryštáku, tam je asi padesátimetrový úsek na Žabárně zaplavený rozvodněným potokem.

V Malenovicích je velké množství vody na ulici Tyršova směrem k Tescu.

Přímo ve Zlíně je nebezpečný ještě jeden úsek, a sice Rybníky za svitovským areálem. Tady také vytéká velké množství vody na silnici. Zatím je však průjezdná.

125 metrů silnice, která vede z Napajedel směrem na Žlutavu je také velmi obtížně průjezdných, stéká zde voda z polí s blátem.

Tlumačov – Hulín – podobný problém, velké množství vody na silnici, sjízdné jen s velkou opatrností.

Voda se nevyhnula ani Vsetínsku, v obci Branky v úseku mezi železničním přejezdem a místní restaurací je záplava, provoz je velmi pomalý. na silnici vytéká branenský potok. Místo je podle všeho průjezdné jen se zvýšenou opatrností.

Šarovy – Bohuslavice – i tady pozor. Po zaplavené silnici projedou jen nákladní auta, na některých místech je několik desítek centimetrů vody.

Uherský Brod, silnici Vlčnovská – zaplavena. Průjezd se zvýšenou opatrností, na silnici se valí bahno. Policie by zde měla řídit provoz.

Nebezpečná překážka v podobě vody je také v obci Nivnice.

Od 2.6.2010 10:11 do 16:11 v ulici Padělky v obci Slušovice okres Zlín sesuvy půdy; komunikace dočasně uzavřena.

Podle aktuálních informací operačního střediska je na Vsetínsku uzavřeno několik silnic, které jsou v tuto chvíli pod vodou. Řidiči ve Vsetíně neprojedou takzvanou "myší dírou" na ulici Jiráskova. Ve Valašském Meziříčí je proud řeky na ulici M. Alše a také na ulici Kouty. V Brankách směrem na Loučku se z břehu vylil místní potok, silnice je průjezdná, ale pouze v jednom jízdním pruhu. Komplikovaná je situace i na silnici v Němeticích směrem na Hustopeče nad Bečvou. Žádáme všechny řidiče a účastníky silničního provozu, aby na ohrožených místech dbali pokynů členů integrovaného záchranného systému.

Voda stojí na několika místech regionu. Silničáři upravují terén v postiženýcjh místech tak, aby voda odtekla do polí a luk. Taková sitace panuje u Prakšic, také menzi Nivnicí a Uherským Brodem nebo mezi Nivnicí a Korytnou. Doprava není nikde přerušena, řidiči jsou ale nabádání ke snížení rychlosti a zvýšené obezřetnosti.

Nově uzavřená je silnice I/57 Valašské Meziříčí - Vsetín, v okolí odbočky na Jarcovou. Řeka Bečva se tady vylila z koryta a zaplavila uvedený úsek silnice do výšky přibližně třiceti centimetrů. Komunikace se tak stala zcela neprůjezdnou pro osobní vozidla. Na místě jsou v tuto chvíli policisté a řídí provoz. Odklon je veden přes Brňov. Nákladní auta tudy projedou, ale jen s velkou opatrností. Zatím nelze zcela přesně říct, jak dlouho uzavírka silnice potrvá. Vzhledem k přetrvávajícímu počasí doporučujeme řidičům poslouchat aktuální dopravní informace ve sdělovacích prostředcích. V zaplavených místech pak dbát pokynů policistů.

Varování policie: Od 2.6.2010 10:51 do 14:51 na silnici 4915 v obci Všemina okres Zlín záplava, očekává se pomalý provoz; Za obcí Deštná směr Všemina se přes komunikaci vylévá potok, na vozovce voda, průjezdné s opatrností, zaplavená část v délce 20 metrů hloubka 20 cm.

Silnice z Fryštáku na Zlín – Lešná je opět průjezdná. Cesta musela být uzavřena ráno v 8:00 hodin z důvodu záplav. Průjezdná je již také silnice v Bohuslavicích, která zamezovala průjezd ze Zlína do Uherského Hradiště. Nadále však z důvodu vážné dopravní nehody uzavřena ulice Březnická ve Zlíně.

Nově je uzavřena silnice na nábřeží od Intersparu v Prštném směrem k Lidlu. Důvodem je preventivní kácení podmáčených stromů.

Krátce po šestnácté hodině byl provoz na uzavřeném úseku silnice I/57 u obdočky na Jarcovou obnoven v obou směrech, ve Valašském Meziříčí zůstává uzavřená ulice M.Alše.

Vozovky a ulice, které jsou momentálně uzavřené > Dlouhá a Březnická (Zlín); Husova a Tyršova (Zlín – Malenovice); Bohuslavic u Zlína - Šarovy (Zlínsko); Honětice – Hoštice (Kroměřížsko); Drahlov – Zlámanka (Kroměřížsko); Vitonice – Žákovice (Kroměřížsko); Bílovice – Nedachlebice (Uherskohradišťsko); Bílovice – Březolupy (Uherskohradišťsko); Valašské Meziříčí – Jarcová a Vsetín (Vsetínsko); Němetice – Hustopeče nad Bečvou (Vsetínsko)
Žádáme řidiče, aby jezdili opravdu velmi opatrně. Na cestách je nezvykle velké množství vody, zejména na silnicích plných nerovností, je potřeba jezdit opravdu velice pomalu a opatrně. Jinak všechny upozorňujeme, že není vhodné chodit do blízkosti rozvodněných řek. Břehy jsou značně podmáčené a zrádné.