Součástí programu byla také beseda s názvem “První zmínka aneb Bylo, nebylo?” s historiky Tomášem Somerem a Tomášem Borovským, kteří veřejnosti objasnili okolnosti vzniku listiny a přiblížili také dobu 14. století na Moravě.
Moderátorského slova se ujal ředitel Státního okresního archivu Zlín David Valůšek.
„A jinak tomu nebude ani v případě dalších pěti besed, které veřejnost čekají na jaře. Pozvání Davida Valůška přijali další spoluautoři unikátní publikace Dějiny města Zlína. Připraveny jsou přednášky o životě ve městě v 19. století, postindustriálním Zlíně či šedesátých letech v tehdejším Gottwaldově. Besedy začínají vždy v 17. hodin na zlínském zámku,“ sdělila manažerka oslav Jana Kubáčová.
Pondělní pořad byl tak prvním ze sedmi setkání nad historií města formou besedy a tematického hudebního doprovodu.
Tato mimořádná událost je jedním z bodů programu oslav 700 let od první písemné zmínky o Zlíně, které letošní rok budou město provázet.
Právě věrná kopie listiny z roku 1322, která je první písemnou zmínkou o městě, byla v pondělí slavnostně představena veřejnosti a bude k vidění zdarma až do neděle 6. 3., vždy v čase od 15 do 17 hodin v sále zámku Zlín.
Velmi vzácné a křehké originály
Podle Davida Valůška to vypadá, že listina je datována přesně před 700 lety, tedy 28. února 1322.
„V ten samý den vznikly listiny dvě, další dvě jsou datované v prosinci téhož roku. Na základě těchto listin zakoupila zlínské panství plus další statky královna Eliška Rejčka,“ uvedl David Valůšek s tím, že šlo o kupní smlouvy.
„A jelikož prodávající byli dva bratři, kteří vlastnili tyto majetky, tak každý prodal královně Rejčce svou část. Proto jsou ty listiny čtyři,“ vysvětlil ředitel Státního okresního archivu Zlín. Podle něj se tyto listiny zachovaly dodnes. Vystavena je však faksimile, kterou pro tento účel nechalo město Zlín vyrobit, protože originály jsou velmi vzácné a křehké.
Zlín je starší, než první písemná zmínka
A jak vypadal přesně před 700 lety podle Davida Valůška Zlín?
„Bylo to malé venkovské městečko, které rozhodně nemělo hradby a vypadalo jinak než dnes,“ míní David Valůšek s tím, že Zlín je však starší, než je dochovaná první písemná zmínka o něm.
„To, že je mnohem starší, o tom svědčí už i to, že se v této listině hovoří o tom, že Zlín je městečkem. Jeho počátky jsou kladeny do poloviny 13. století,“ doplnil David Valůšek.
Přehled přednášek věnovaných historii Zlína:
28. 2.: První zmínka aneb Bylo, nebylo?
Hosté: Tomáš Somer a Tomáš Borovský
9. 3.: Gottwaldov normalizační a Zlín postindustriální
Hosté: Vítězslav Sommer
16.3: Od poddanství k občanské společnosti – Zlín v 19. století
Hosté: Milan Řepa
13. 4.: Léta velkého budování… Gottwaldova (40. a 50. léta 20. století)
Host: Václav Kaška
20. 4.: Gottwaldovská zlatá šedesátá
Host: Jan Mervart
27. 4.: Baťa – od války k válce
Hosté: Ondřej Ševeček a M