Zlín bude na dostavbu žádat 450 milionů z evropských fondů. Dalších 150 milionů město zaplatí ze svého. Radnice už vyhlásila i výběrová řízení.

Kongresové centrum, které tvoří společně s Univerzitním centrem společný objekt světoznámé architektky Evy Jiřičné, začalo město Zlín stavět v roce 2005. Univerzita Tomáše Bati budovu otevřela v červnu letošního roku a sídlí v ní již rektorát a vysokoškolská knihovna.

Radnice má zatím hotovou jen spodní část budovy. Parkoviště se stovkou míst, skladovací a technické prostory a přeložky inženýrských sítí. Ty mají sloužit kromě samotného objektu v budoucnu například i Stadionu mládeže. S horní částí budovy se zpozdila především kvůli financím, které se jí dřív nepodařilo od EU či státu získat.

„Nyní jsme schválili zásadní materiál, který souhlasí s tím, že se budeme ucházet o peníze speciálně z regionálního operačního programu určeného pro dvě krajská města, Zlín a Olomouc. Bude to jediná žádost, kterou v něm podáme a věřím, že budeme úspěšní,“ prohlásila primátorka Irena Ondrová.

Částka 450 milionů je podle náměstka primátorky Miroslava Hladíka maximální, o kterou může Zlín žádat. „V rámci integrovaného plánu rozvoje města tak bude hlavním cílem právě dostavění Kongresového centra. Ten se chystáme posledního září předložit Regionální radě regionu soudržnosti Střední Morava,“ přiblížil Hladík.

Dodal, že v prosinci či v lednu by mohla být vypsána výzva a ihned poté může Zlín o dotaci žádat. „Na jaře bychom mohli mít peníze a začít se stavbou polyfunkční části budovy,“ doplnil Hladík.

Podle hejtmana Libora Lukáše, jenž je předsedou regionální rady, která o udělení dotace rozhoduje, je velká šance, že Zlín peníze získá.

„Program jsme nastavili s ohledem na fakt, že se jedná o prioritu. Nemůžeme dopustit, aby v centru Zlína trčely ze země dráty. Pokud tedy splní město podmínky pro evropské financování, je velká šance. Sám budu projekt podporovat,“ přislíbil Lukáš.

Objekt Kongresového centra tvoří kromě polyfunkční části i restaurace. Město vyhlásilo na každou stavbu výběrové řízení zvlášť. „Co se týče restaurace, přihlásilo se šest nebo sedm zájemců. Co nevidět jednoho z nich vybereme a počítám, že stavět by se mohlo začít do konce října,“ uvedla primátorka Ondrová.

Polyfunkční část, kterou má tvořit především koncertní sál pro Filharmonii Bohuslava Martinů, bude ale podle ní komplikovanější.

„Je tam zvláštní interiér a akusticky tvrdé požadavky. Pokud všechno dobře dopadne včetně vyhodnocení výběrového řízení, možná tuto stavbu zahájíme na jaře příštího roku,“ podotkla primátorka. Vybírat dodavatele se chystá radnice ale už v brzké době. U obou bude podle Ondrové hlavním kritériem při výběru cena.

Stavba Kongresového centra už stála přes 150 milionů. Pětačtyřicet milionů financoval stát, zbytek magistrát ze svého rozpočtu. Nyní by v případě získání dotace ve výši 85 procent doplatil přibližně sto padesát milionů. Celkové náklady na výstavbu tak dosáhnou zhruba tři čtvrtě miliardy korun.