Podle radních je tento krok nutný vzhledem k nové legislativě. Ta totiž neumožňuje, aby městské společnosti, které dosáhnou i na dotace, zároveň volně podnikaly. Podle zákona by mohlo jít o nedovolenou veřejnou podporu, a radnice by tak měla problém s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže, nehledě na případné žaloby konkurentů.

Části opozici se však tento plán nelíbí. Především někteří zlínští sociální demokraté považují nynější řešení za překotné a nedomyšlené. Na jednání zastupitelstva se tak dostavili i jejich příznivci s protestními transparenty.

„Naším cílem je zvyšovat kvalitu této firmy a především umožnit jí získávat i další zakázky. Za současného stavu to kvůli legislativě není možné," říká Aleš Dufek, náměstek zlínského primátora za Zlín 21.

Pokud by k rozdělení nedošlo, musely by technické služby začít okolním obcím vypovídat smlouvy, a přenechat je tak konkurenci. Město Zlín by také přišlo o výhradní postavení lídra v oblasti údržby veřejných ploch či komunikací a muselo by se v některých případech spoléhat na externí dodavatele.

Nové vedení ČSSD v čele s Vladimírem Drtilem však s rozdělením technických služeb nesouhlasí. Hlavní důvod? Čas. „Zásadně nesouhlasíme s rychlým a nedořešeným řešením. Považujeme za nezodpovědné, aby se v tak závažné věci navrhovalo jen jedno řešení. Je mrzuté, že se to řeší v časové tísni a považujeme minimálně za neetické rozhodovat bez důkladné analýzy," pronesl před zastupiteli Vladimír Drtil, nový předseda zlínské ČSSD.

Podle mluvčího města Zdeňka Dvořáka by však město tuto změnu nepřipravovalo, pokud by nebyla skutečně nezbytně nutná. „Radní by nerozdělovali fungující společnost, kdyby proto nebyl vážný důvod. Bohužel teď už jen hasíme problém, který měl být vyřešený dávno. O tomto problému už vědělo předchozí vedení města," uvedl mluvčí města.

Rozdělení společnosti prý rozhodně není nedořešené. Zpracovala jej podle mluvčího renomovaná společnost Grant Thornton.

Opoziční zastupitelé za ODS zase koaliční návrh podporovali. Ostatně i jako někteří další sociální demokraté. „Myslím, že je to správný materiál, který sem patří. I další města tyto služby mají rozdělené do více společností. Domnívám se, že technické služby jsou tady takový Ferda Mravenec, který dělá všechno a nic. To dle mého do stotisícového města nepatří," pronesl Miroslav Šenkýř z ODS.

Pro rozdělení byl i zastupitel sociální demokracie a předchozí předseda zlínské organizace Boris Popesko. „Dělám to s těžkým srdcem, ale jsem pro," reagoval.

Jiného názoru byla zase zastupitelka Eva Štauderová, někdejší náměstkyně za M. O. R a nyní politicky nezařazená. „Je to velká neznámá, která buď výjde, nebo nevyjde, Každopádně to nepůjde vzít zpět. Návrh považuji za špatný," sdělila.

Hlavním úkolem první společnosti technických služeb má být podílet se na zajištění co největšího rozsahu služeb pro obyvatele města. „Druhá by měla spolupracovat se stávajícími obchodními partnery mimo Zlín a tuto komerční činnost se snažit dál postupně rozvíjet," vysvětlil ředitel technických služeb František Kostelník.

Nová společnost bude poskytovat své služby ryze na komerční bázi. Mohla by pronajímat techniku, udržovat firemní areály nebo zajišťovat svoz odpadu firmám a obcím. Provozovala by také stávající solární elektrárnu. Stávající technické služby by pak dále poskytovaly služby výhradně občanům Zlína.

Radní Aleš Dufek se ostře ohradil proti tvrzení ČSSD, že se může jednat o přípravu privatizace této společnosti. „Je to pomluva. Privatizaci zásadních společností odmítáme i v programovém prohlášení," dodal Aleš Dufek.