Mělo v něm být celkem 919 lůžek v pěti nadzemních podlažích, 106 tisíc metrů čtverečních užitné plochy, disponovat mělo dvěma parkovacími domy nebo bezprostředním napojením na veřejnou dopravu. Počítalo se s působením více než 30 lékařských odborností.

Stavět chtěli politici v čele s tehdejším hejtmanem kraje Jiřím Čunkem nejpozději od konce roku 2022, v roce 2025 se očekávali první pacienti.

Nemocnice byla ústředním tématem krajských voleb 2020. Jejich vítěz, současný hejtman Radim Holiš, který Čunka porazil, byl zastáncem opravy stávajícího areálu.

Nemocnice T. Bati má nyní schválený 10letý investiční plán na modernizaci ve výši více než 8,2 miliardy korun. Kraj má pro Baťovu nemocnici vyčleněno zhruba 6,5 miliard do roku 2031.

Na konci roku 2023 krajští zastupitelé zrušili záměr výstavby nové Baťovy nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Od té doby hledají pozemky své využití a hejtmanství řeší, zda na místě postavit bydlení pro mladé, univerzitní kampus, podnikatelské prostory, sportovní komplex nebo kulturní zázemí.

Velkým zastáncem projektu stavby nové nemocnice byl a je jeho autor Martin Šamaj, odborník na výstavbu nemocnic nové generace, zdravotní politiku a organizaci zdravotní péče. Ve svém portfoliu má například nemocnici v Bartislavě-Borech, koncepci rozvoje Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze nebo Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Nová nemocnice ve Zlíně-Malenovicích je zatím passé, Martin Šamaj však nyní realizuje podobný projekt u sousedů na Slovensku. Stavba nové Fakultní nemocnice v Banské Bystrici je v plném procesu.

Jaký je aktuální stav výstavby Fakultní nemocnice v Banské Bystrici? 
Nemocnice jako veřejný investor má vysoutěženého dodavatele stavby, aktuálně probíhá příprava území a na podzim tohoto roku je v harmonogramu prací zahájení stavby. Výjimečná na uvedené strategické investici je první myšlenka tohoto projektu, která byla poprvé prezentována v únoru roku 2022.

Lze projekty nemocnic ve Zlíně- Malenovicích a Bánské Bystrici porovnat?                  Jedná se o obdobnou velikost koncových velkých nemocnic. Spektrem výkonů a lékařských odborností se ve vybraných částech nemocnice liší, ale zvolená koncepce je obdobná.

Proč se podle vás projekt na Slovensku podařilo uskutečnit a ve Zlíně to nešlo?
Slovensko se rozhodlo využít dotační politiky EU v rámci strategických investičních akcí ve zdravotnictví. Přiklonilo se k nadčasovému řešení, které vyžaduje odvahu, ale také hromadu práce a starostí. Co je však rozdílné mezi projektem Bánské Bystrice a Zlína je racionalita v rozhodovacích procesech. Projekt v Bánské Bystrici byl primárně prezentován po ekonomické a odborné úrovni výhradně mezi managementem nemocnice a zřizovatelem - ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem financí. (Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně je akciovou společností, jejímž jediným akcionářem je Zlínský kraj, pozn. red.)

Myslíte si, že stavba nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích je definitivně pohřbena?
Věřím, že jednou se k projektu nemocnice v Malenovicích vrátíte. Zlínský kraj má výborný infrastrukturální pozemek na vybudování nového nemocničního komplexu. Na skutečně realizovaných projektech se potvrzuje, že když je možnost postavit novou nemocnici, tak je to pro všechny skupiny výhodnější. A projekt v Bánské Bystrici potvrzuje, že i v krátkém čase lze reálně budovat projekty velké a nadčasové. Budu se opakovat, ale dělat pořádné věci s kvalitním týmem a ukazovat výsledky odvedené práce je jistojistě příjemnější. Vždy mě potěší, když někdo osobně podpoří správnou a racionální myšlenku. Ze Zlínského kraje mi stále chodí velmi hezké zprávy a dopisy s podporou.