Úspěšnou loňskou prezentaci Zlína ve Spojených státech vystřídalo letos město valčíku, Vídeň. Zlín představil v rakouském hlavním městě historii, architekturu, vzdělávání, módu, design, film, turistiku i obchod. Podle primátorky Ireny Ondrové má krajské město obrovské možnosti, na které by ráda upozornila. „Vždyť Zlín leží jen kousíček od Vídně, dokonce blíž než Praha,“ přiblížila primátorka. Zlín by se měl prý dostat do zdejšího povědomí alespoň na úroveň Luhačovice, které jsou daleko známější.

Svoji váhu na nynější podobě města má i zlínská vysokoškolská instituce, která je podle slov primátorky jeho krví. „Přesto, že je univerzita mladá, chce něco nabídnout nejen regionu, celé republice, ale i zahraničí,“ dodal k tomu prorektor Petr Sáha. Nejen, že univerzitu představil, ale v prostorách velvyslanectví je ke zhlednutí putovní výstava plakátů studentů zlínského Ateliéru grafického designu Fakulty multimediálních komunikací. Díla pocházejí ze soutěže s názvem Evropa bez bariér, ve které mladí grafici zaujali přední příčky.

Zviditelnění hlavního krajského města provázela módní přehlídka designérky a studentky třetího ročníku Fakulty multimediálních komunikací Jany Bielikové. Nejednalo se o jednotnou kolekci, ale složení kolekcí s názvy Mozart, která je ve Vídni již známá, dále pak Cirkus a Fetish. „Každé šaty vypráví svůj příběh. Nové doplnění kolekce Cirkus je inspirováno barvami léta, lososovou, kterou miluji, a různými vzory. Chci se vybouřit a být extravagantní, ale zároveň musí být šaty přijatelné a nositelné,“ říká mladá návrhářka.

Kromě zmíněných akcí byly velkým lákadlem vystavené fotografie Miss World 2006 Taťány Kuchařové, které po New Yorku putovaly i do Vídně. Modelku nafotila módní fotografka Lucie Robinson, která chtěla avantgardními fotografiemi poukázat na vzájemnou propojenost zlínské moderní architektury v podobě Univerzitního Centra z dílny světoznámé architektky Evy Jiřičné a oděvního designu návrhářky Šárky Šiškové.

S nápadem poukázat na zajímavosti Zlína v sousední zemi přišel obchodní rada pro Českou republiku ve Vídni Jiří Dorňák. „Chceme tak získat kontakty pro univerzitu a město, což může pomoci další spolupráci. Centrum průmyslového designu, si to zaslouží,“ řekl Dorňák. Navíc prý má ke Zlínu osobní vztah. „V kraji jsem se narodil a řadu let jsem pracoval ve Svitu,“ vysvětlil rada. Kromě získání nových kontaktů, které by umožnili například výměnu studentů a pedagogů, může podle něj prezentace pomoci ke zvýšení turismu v regionu.