Originální páternoster funguje ve Svitu a v budově Okresní správy sociálního zabezpečení na Třídě Tomáše Bati.V budově Prioru obsluhuje cestující při cestách mezi patry netradiční lift-woman.

Nejrychlejší zlínský rychlovýtah č. 1 v budově Baťova mrakodrapu dosahoval do roku 2003 rychlosti 3,6 metru za vteřinu. „Po rekonstrukci nyní jezdí všechny osobní výtahy v budově rychlostí 2,5 metru za vteřinu,“ popsala nejrychlejší současné zlínské zdviže Helena Mráčková z tiskového odboru Krajského úřadu Zlínského kraje. Liftem mohou návštěvníci v mrakodrapu vystoupat až do posledního patra 77,5 metrů vysoké budovy.

Nejproslulejší zlínský výtah sloužil v minulosti jako pracovna Jana Antonína Bati. Nyní tuto desetitunovou technickou památku v Baťově mrakodrapu obdivují turisté. „Patří ke skutečným raritám. Je v něm pracovní stůl, umyvadlo, ukázky dobové obuvi, určené pro Expo New York 1939, fotografie rodiny Baťů a kopie mapy světa s vyznačením zájmových sfér firmy Baťa,“ informovala Mráčková.

Technickou kuriozitou ve zlínském mrakodrapu je i „nekonečný“ páternoster pojmenovaný latinsky podle modlitebního růžence. „Má třicet kabinek a čtrnáct stanic,“ pokračovala Mráčková. Další páternoster, kterých je v republice jako šafránu, slouží i v sousední budově číslo 3792 na Třídě Tomáše Bati.

Jediný výtah s obsluhou funguje ve Zlíně v budově Prioru. Už rok s ním jezdí „lift-woman“ Naděžda Terezie Hábová. „Kolik kilometrů jsem už ujela a do jaké výšky vystoupala spočítáno nemám. Netrápí mě ani zdravotní potíže,“ prozradila pracovnice, které v práci těší zejména setkávání s lidmi: „Nejvtipnější poznámky mají ve výtahu malé děti. Nedávno například nastoupil do malý chlapeček a řekl, že tedy už opravdu neví, kde si má koupit gumáky!“ usmála se.

Ve stovkách zlínských zdviží velmi často zasahují zlínští hasiči. „Vyprošťování osob z výtahů patří k našim nejčastějším zásahům. Provádíme je takřka denně. V letošním roce už registrujeme 150 takových zásahů. Naposledy jsme vyprošťovali muže, který zůstal zablokovaný v Malenovicích v bytovém komplexu na Jarolímkově náměstí,“ uvedl mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček. „Z výtahů nejčastěji vyprošťujeme jednu až dvě osoby, ale například i čtveřice. Nejkurioznější zásah? Zachraňovali jsme hocha, kterému se ve výtahu vzpříčily sáně,“ doplnil Mitáček.

Samotné zlínské výtahy jsou ale podle techniků bezpečné a cestující se podle nich nemusejí bát pádu. „Nosná lana jsou desetinásobně dimenzována. Pokud by přeci jenom došlo k přetržení, tak výtah při neočekávaném zrychlení o více než patnáct procent bezpečně zastaví zachycovače,“ ubezpečil majitel firmy zabývající se servisem výtahů v okrese Zlín Pavel Boďa.

Martin Lavay