„Nevíme, kam máme jet první. Například na Kocandě se srazily čtyři auta, na Kudlově pod kapličkou pět,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. „Upozorňujeme, že než na místo přijede hlídka, může to trvat až tři hodiny,“ varovala. Jen za první dvě hodiny sněžení policisté zasahovali u více než dvaceti nehod, do půl druhé odpoledne přibyly asi čtyři. Naštěstí se obešly bez vážných zranění.

„Bylo jich zřejmě daleko víc, ale ne všechny nám musí lidé hlásit,“ míní Bartíková. Pokud podle ní nevznikne škoda třetí osobě, nedojde k žádnému zranění nebo škoda na autech nepřesáhne padesát tisíc korun, lidé nemusí k vyšetřování volat policii.

Zároveň mluvčí upozornila chodce, že i oni musí být v tomto počasí opatrní. „Musejí si uvědomit, že brzdná dráha au je na mokré vozovce mnohem delší. Takže vstupujete-li do cesty, pak jen ve chvíli, kdy budete mít opravdu jistotu, že nic nejede,“ radila Bartíková.

Sníh také zkomplikoval dojezdové časy krajským hasičům. Příkladem je dopravní nehoda v Břestu na Kroměřížsku, kde bylo potřeba jejich asistence. „Hasičům se na místo podařilo dorazit za dvojnásobek času, než je tomu běžné. Máme problém se dostat k místu po zasněžených cestách, brání nám však i kolony stojících aut. I když řidiči měli snahu nám uhýbat, bohužel kolikrát neměli kam,“ popsal mluvčí hasičů Ivo Mitáček. Lidé prý musí být trpěliví. „Pro nás je především důležité dojet a pomoci, i přes to, že tu bude trochu se zpožděním,“ poukázal Mitáček.

Neprůjezdná byla dopoledne kvůli sněhové kalamitě Dolní Lhota anebo Petrůvka. Teď jsou obě komunikace v pořádku. „Dokončujeme údržbu silnic nižších tříd. Protože začíná znovu sněžit, začínáme protahovat cesty znovu,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Zlínska Petr Hrančík.

Zpoždění i úplné zastavení dopravy kvůli sněhu a náledí se ráno nevyhnulo vozům Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO). „Spousta Zlíňanů uvízlo v kolonách způsobených náledím. Kritická byla situace na Jižních Svazích, hlášení jsme dostali i z Jaroslavic a Kudlova,“ řekl ředitel společnosti Josef Kocháň.

Spoje se tam zastavovaly, někde se zpozdily i o desítky minut. „Jsou to dva nepříjemné vlivy, náledí a fronty vozidel. Hlavní tahy už jsou ale v pořádku,“ konstatoval Kocháň s tím, že se cestujícím omlouvá za zpoždění, které však nemohlo DSZO ovlivnit.

Kvůli zpoždění spojů chodili lidé pozdě do školy i do práce. Začátek první vyučovací hodiny tak například ve čtvrté třídě Církevní ZŠ ve Zlíně na Jižních Svazích stihla jen polovina žáků. „Ostatní přišli postupně během hodiny,“ zmínil ředitel školy Miroslav Škarka.

I do práce se lidé nedostali včas. „Kdo měl vůz, ten přijel později. Kdo byl z Kudlova, nepřijel vůbec, protože nejely spoje,“ poznamenala Miroslava Pavelková ze zákaznického centra firmy Tescoma ze Zlína-Příluk.

I přes množství nehod na silnicích nezaznamenali záchranáři větší počet zraněných lidí. „Nijak se to na úrazech neprojevilo,“ komentoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan. To potvrdila i mluvčí Baťovy nemocnice Karla Havlíková.

Fronta nesoucí s sebou sníh má přecházet na Slovensko. „Během dne se bude ve výškách pod pět set metrů měnit sníh v déšť,“ vyčetl z meteorologických údajů Správy a údržby silnic Zlínska Petr Hrančík.

Informace budeme průběžně aktualizovat.