Bourání nejstarší budovy zlínské univerzity probíhá od května. „Demolice je poměrně náročná zejména kvůli okolním stavbám a pohybu lidí i dopravnímu provozu. Proto je celý prostor oplocený a zabezpečený,“ uvedla mluvčí UTB Petra Svěráková.

Během bouracích prací vznikne celkem přibližně dvacet tisíc tun suti. „Pomocí demoličního stroje dochází k postupnému vydrcování a rozebírání stavebních konstrukcí. Vybouraný materiál budeme postupně odvážet na dotřídění, recyklaci a na skládku,“ popisuje postup prací vedoucí Odboru investic a majetku UTB Pavel Blažek.

Budova U1. Fakulta technologická, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.
Nejstarší budova UTB jde k zemi. Na jejím místě postaví novou

Budova pochází z roku 1932. Stav objektu byl ale už špatný a experti z Kloknerova ústavu ČVUT v Praze doporučili demolici celé budovy. „S výstavbou nové budovy fakulty se začne přibližně na jaře příštího roku. Hotovo by mělo být do září 2026,“ sdělila Svěráková.

Demolice vyjde na 26 milionů korun bez DPH. „Výstavba nové budovy vyjde přibližně na 566 milionů korun. Z toho 441 milionů pokryjí dotace, zbytek zaplatí univerzita z vlastních zdrojů,“ vysvětlil rektor UTB Milan Adámek financování celého projektu.

V bývalém klubu Fénix ve Zlíně buduje Univerzita Tomáše Bati (UTB) nové multimediální centrum; březen 2023
Bývalý studentský klub Fénix mění zlínská UTB na špičkové centrum digitalizace

Fakulta technologická sídlila v původním objektu 50 let, navštěvuje ji 1700 studentů a 170 zaměstnanců. Stěhovat se musela do provizorních prostor na čtyřech místech ve městě. V původním objektu se nacházely více než tři desítky laboratoří, deset seminárních místností a dvě velké posluchárny.