„Ještě včera dopoledne jsme jednali s kolegy z hnutí STAN, ale bohužel jsme se dostali do situace, kdy nám sice STAN deklaroval jednadvacet hlasů, ale varianty byly natolik rizikové, že jsme se rozhodli pro ukončení plánované koalice,“ komentoval situaci Jiří Korec.

Uskupení Rozhýbejme Zlín podle jeho slov sdělili, že jít do koalice bez jistých jednadvaceti hlasů je rizikové a nemá smysl v ní pokračovat.

„Zůstáváme s hlavou vztyčenou. Naším heslem je Zlín rozhýbat, ne jej blokovat,“ odpověděl z Rozhýbejme Zlín Ivo Mitáček s tím, že hlavně chtějí, aby Zlín vzkvétal.

„Nejsme tady proto, abychom házeli klacky pod nohy. Chtěli jsme se přímo podílet na rozvoji města a na naplnění našeho programu,“ doplnil Mitáček.

Podle něj byla křehká koalice horší varianta než široká koalice. Odpoledne oznámili spojení dvojbloku s trojblokem.

„Vyhodnotili jsme největší pravděpodobnost spolupráce, a proto jsme jako první oslovili trojblok složený z ODS, lidovců a Pirátů,“ sdělil Korec.

Trojblok prý netrval na vytvoření široké koalice složené ze šesti stran, proto se dohodli na spolupráci i na dalších jednáních v příštím týdnu. Vše nasvědčuje tomu, že těchto pět subjektů obsadí i místa v radě. Jiří Korec potvrdil, že hlavou města by se měl stát člen vítězné strany ve volbách.

„Věřím, že složíme stabilní vládu města. Sami cítíme časový tlak. Lidé již chtějí znát vedení města,“ dodal Korec. Dlouhá povolební vyjednávání mají podle lídra KDU-ČSL jednu výhodu.

„Když se něco tak dlouho „peče“, tak většinou vykrystalizuje to nejlepší řešení,“ vysvětlil Aleš Dufek.

„Proto jsme dohodu uzavřeli,“ dodal.

Mnohokrát podle jeho slov deklarovali, že uskupení Rozhýbejme Zlín je pro ně překážkou.

„A za tím jsme si stáli,“ uvedl s tím, že třináct dní to společně s ODS a Piráty opakovali jako mantru.

Zlín 21 podle jeho slov vnímali jako stranu, kvůli které nastala patová situace. „Ta se ale později posunula tak, že hrozilo vážné zablokování Zlína,“ sdělil Dufek.

„Snad účast trojbloku na řízení města přispěje alespoň částečně k nastavení správného směru v jeho dalším vývoji a správě. Volební preference a potřeba držet se svého přesvědčení nám určily místo v opozici. Jedno nám to není, ale nelitujeme toho,“ vyjádřila se mluvčí Zlína 21 Kateřina Martykánová.

Primátor Miroslav Adámek situaci komentoval s tím, že vždy tvrdil, že pro město bude dobré, když bude stabilní vláda města a bude co nejdřív.

„Je pravda, že co nejdřív to nebylo, ale jak říkal Aleš Dufek, vykrystalizovalo to pro město v nejlepší a nejstabilnější řešení,“ uvedl. To, že už nebude primátorem, vnímá jako přirozený vývoj.

„Je to pro mne další etapa života. Vždy, když něco končí, tak něco nového začíná,“ sdělil.

Podle lídra ODS Miroslava Chalánka dalším krokem bude vyjednání pozic v radě a dalších kompetencí.

„S žádnými podmínkami jsme nepřicházeli,“ uvedl s tím, že vytvořit vedení tak, aby bylo schopné fungovat, je na vůli dvojbloku ANO - STAN.

„Věřím, že se ujmeme sektoru IT, na který se Piráti specializují,“ uvedl lídr Pirátů Jiří Jaroš.