Kritika současného stavu kina se před pár dny rozvířila poté, co na chodníku slávy během letošního filmového festivalu odhalili své hvězdy herci Tereza Ramba a Jan Cina.

„Chodník slávy před chátrajícím kinem je prostě ostuda Zlína. Říkám to každý rok a budu to říkat, dokud se kino konečně neopraví,“ komentoval stav kina Zlíňan Libor Polášek.

MHD ve Zlíně. Ilustrační foto
Opravy v centru Zlína zkomplikují prázdninový provoz MHD. Dají se čekat zpoždění

O rekonstrukci Velkého kina se hovoří už řadu let, město však zatím stále nemá potřebné povolení k jeho přestavbě. „Stavební povolení bychom mohli získat do konce roku 2024,“ uvedl mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Aktuální podoba zlínského Velkého kina:

Zdroj: Dominik Pohludka

Samotné stavební práce pak mohou začít až po dokončení dokumentace pro provedení stavby a výběrovém řízení na zhotovitele. „V případě, že Rada města Zlína vyčlení finanční prostředky na rekonstrukci Velkého kina, tak předpokládaný termín zahájení prací je pak na začátku roku 2026,“ uvedl mluvčí.

Demolice Fakulty technologické UTB ve Zlíně, 28. června 2023.
VIDEO: Z nejstarší budovy zlínské univerzity už zbyla jen hromada trosek

Tento termín však není definitivní. „Rozhodnutí v daný čas o vyčlenění financí bude záležet i na možnostech a výši externího financování, o kterém jednáme,“ doplnil Tomáš Melzer. Stavební práce pak podle dřívějších odhadů potrvají minimálně rok. A kolik celá přestavba bude stát? „Aktuálně je dle dopracovaného návrhu studie odhad zhruba 440 milionů korun,“ sdělil Melzer.

Velké kino Zlín

Budovu Velkého kina nechala v roce 1932 postavit firma Baťa. Architektem funkcionalistické stavby v centru Zlína byl František Lýdie Gahura. Budova prošla od svého vzniku řadou přestaveb během kterých se postupně zmenšila její kapacita z původních více než 2500 míst na méně než tisíc. Stavba je unikátní díky svařované ocelové konstrukci použité v takovém rozsahu vůbec poprvé na území tehdejšího Československa. 

Od roku 1961 se kino každoročně stávalo dějištěm Mezinárodního festival filmů pro děti a mládež. V roce 2001 bylo kino prohlášeno za kulturní památku. Od roku 2006 je před kinem chodník slávy, který se každoročně rozšiřuje o nové hvězdy. 

Podle posudku z roku 2016 má zlínské Velké kino narušenou statiku střechy, stěn a nosných konstrukcí. Uzavřeno je už od března roku 2016. 

Jak by mohlo vypadat po očekávané rekonstrukci, je známo od podzimu 2020. Tehdy skončila mezinárodní architektonická soutěž, do které přihlásil nejúspěšnější návrh na přestavbu kina pražský Architektonický ateliér re:architekti.

Podle odborníků se architekti vítězného týmu drželi při vytváření návrhu nejlépe zadávacích podmínek – například využití zařízení. Také byli nejblíže baťovskému stylu.

Jak si kino v jeho budoucí podobě představují, si připomeňte v naší galerii: