Zlínští zastupitelé ve čtvrtek 2. července schválili první část seznamu investic ve výši 115 milionů korun, které budou dofinancovány z úvěru. Ten si magistrát hodlá vzít maximálně do výše půl miliardy korun, nejde tedy o konečnou částku. „Jedná se o první čerpání na záležitosti, které nás nejvíce pálí,“ objasnila primátorka Irena Ondrová (ODS).

Největší částka poputuje na dostavbu Kongresového centra, které by se mělo začít stavět ještě v létě nebo na podzim. Bezmála sedm milionů dá magistrát na restauraci, dalších třiačtyřicet na prostory pro filharmonii.

„Pokračování stavby Kongresového centra je vázáno na Integrovaný plán rozvoje města a získání dotace z regionálního operačního programu. Stejně tak ostatní akce, které na seznamu figurují,“ vysvětlil konkrétní důvod stanovení priorit náměstek primátorky Miroslav Hladík (ODS).

Velkou část zaujímají i plánované zateplení škol, konkrétně ZŠ Komenského I a II, ZŠ třídy Svobody a ZŠ Nová cesta.

„Předpokládaná cena jen u ZŠ Komenského I a II je asi dvacet milionů korun, z nichž osm a půl pokryjí dotace ze státního rozpočtu. „Zateplení budov ZŠ na třídě Svobody vyjde na více než čtyřiadvacet milionů a ve Štípě na třináct,“ vyčíslil náměstek primátorky Hynek Steska (ODS).

Dalších téměř čtrnáct milionů poputuje na uhrazení ztráty Dopravní společnosti Zlín ­ Otrokovice. „Je to dohoda mezi Zlínem a Otrokovicemi, přičemž Zlín hradí podle procentuelního podílu společnosti většinu. Mohli jsme zdražit jízdné, ale raději uhradíme ztrátu,“ sdělila primátorka Ondrová.

Například na prodloužení komunikace mezi průmyslovou zónou v Lužkovicích a částí Lužkovice půjde deset milionů. „Je to druhá etapa prací, kdy se bude financovat nejen výstavba vozovky, ale také přeložky inženýrských sítí a osvětlení. Tato poměrně složitá investice vyjde na 40 milionů,“ poznamenala dále primátorka.

Na schváleném seznamu se dále počítá s vybudováním přechodu pro pěší na I/49 v části Prštné-sídliště, s osazením informačních tabulí zobrazující rychlost projíždějících vozidel či s rekonstrukcí komunikace Kvítková mezi ulicemi Dlouhá a Potoky. Z úvěru se přispěje také na křižovatku Antonínova u areálu Svitu nebo lesní odpočinková místa pro zábavu a rekreaci.

Zastupitel Zdeněk Dostál (ZHN) před schvalováním upozornil, že je potřeba nezapomínat také na místní části Zlína. Konkrétně zmínil dlouho očekávanou rekonstrukci části ulice U Potoka v Jaroslavicích za přibližně osm milionů korun, která byla přislíbena právě z úvěru.

„Na investice plánuje Zlín vynaložit v následujících dvou letech asi 1,2 miliardy korun. Finance získá z úvěru, regionálních operačních programů i vlastního rozpočtu. Pokud je tato komunikace nebo jsou některé další akce konkrétně přislíbeny, budeme jim jistě věnovat potřebnou pozornost,“ reagoval první náměstek primátorky Martin Janečka (ČSSD).

Zlínský magistrát si vezme úvěr maximálně na patnáct let s pevnou úrokovou sazbou 6,47 procenta. Veškeré finance hodlá použít na dofinancování evropských či státních dotací.