„Vize Zlín je projekt, který začal vznikat v době práce na stavbě Park Tower v centru města. Zamýšleli jsme se při navrhování nad vhodností umístění takových budov v daných lokalitách. Začali jsme se na urbanismus celého města dívat v koncepční rovině,” popisuje vznik myšlenky Monika Zvonková.

Urbanismus Zlína založený na pravidelném rastru ulic, nejvíce viditelného v průmyslovém areálu, je v rámci České republiky jedinečný.

„V meziválečném období patřil Zlín mezi jedno z nejmodernějších měst světa. Dominantou města je budova číslo 21 - Baťův mrakodrap, která svého času byla druhou nejvyšší moderní budovou Evropy. A nás v této souvislosti napadá, jak v tomto směru pokračovat,” rozvíjí myšlenku architektka.

Inspirace nejslavnějším představitelem města Tomášem Baťou je na místě. „Jeho ambicí nebylo jen vybudovat úspěšný podnik, ale hlavně motivovat lidi k co nejlepším výsledkům. Nebát se snít a něco dokázat,” pokračuje architektka.

Inspirováni jeho nápady se ve své vizi o budoucnosti Zlína nebojí odvážných řešení. „Neměli bychom víc než kopírovat a zachovávat všechny stávající budovy navazovat spíše na jeho odvážné myšlenky?”

Americký Down Town ve Zlíně

V ateliéru s kolegy plány přenesli pomocí AI do virtuálního 3D modelu a pomocí AI vizualizovali.

„Naše vize spočívá v tom, že v rámci města Zlín lze určit tzv. Down Town - potenciální business centrum s odpovídající architekturou světového měřítka, jehož dominantou jsou výškové budovy jako dostavby stávajících budov,” představuje projekt Zvonková.

Urbanisticky se Zlín do svého počátku inspiroval americkými městy, tak proč v tom nepokračovat? Významným prvkem je v návrhu také budova, která by měl být nejvyšší budovou v ČR v současnosti.

Tento „Down Town” je ohraničen Tř. Tomáše Bati, řekou Dřevnicí a Gahurovým prospektem, který je příjemným rozhraním mezi starší částí města a novým moderním centrem.

První řada budov navazující na Gahurův prospekt představuje symbolicky tzv. „bránu do Down town” - business centra.

A jak by mohly jednotlivé konkrétní budovy vypadat? „Nemusí jít jen o velké skleněné objekty. Dnes se v tomto měřítku běžně setkáváme s modulární výstavbou, dřevem, vertikálními zahradami,” vysvětluje architektka.

Od vize si slibuje možný rozvoj, oživení a zvýšení atraktivity Zlína, čímž by se mohl snížit i úbytek obyvatel krajského města.

V rámci návrhu také byla využita železnice, která dělí město na dvě části. Problém rozdělení města by se ještě znásobil při zdvoukolejnění. Musely by vzniknout nadjezdy, podchody.

Překonávání železnice by pak bylo komplikované a nepříjemné. „Pokud by se však zvedla železnice nad terén, budeme se pohybovat ve městě mnohem komfortněji, bezpečněji, v lepším životním prostředí,” nebojí se inovací Zvonková.

Celá vize byla už představena kraji i městu a setkala se s pozitivním ohlasem. Teď architektka s kolegy dál projekt rozpracovává, aby jej mohli představit také široké veřejnosti.

„Chceme ukázat potenciál Zlína a možnosti, kam až se může město rozvinout,” uzavírá smělé plány Monika Zvonková.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Čunek a Vančura spojují síly. Do voleb půjde KDU-ČSL a Zlín 21 společně

Tisková konference KDU-ČSL a Zlín 21 ke vzájemné spolupráci v krajských volbách 2024. | Video: Dominik Pohludka