Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Zlínském kraji není o službu v aktivních zálohách velký zájem

ZLÍNSKÝ KRAJ - Včetně jedné ženy pouze 43 příslušníků aktivních záloh eviduje Krajské vojenské velitelství (KVV) ve Zlíně. K naplnění stavu pěší roty, kterou tvoří dobrovolníci, by přitom byl potřeba ještě více než trojnásobek aktivních záložníků, řekl ředitel KVV Zlín Radek Henner. Podle něho je přitom ve všech ostatních krajích situace lepší. Důvodem malého zájmu může být i skutečnost, že ve Zlínském kraji armáda nikdy ve větším měřítku nepůsobila.

7.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Radek Henner je v čele KVV ve Zlíně od letošního července. Jednou z jeho ambicí je právě snaha naplnit pěší rotu aktivních záloh, kterou by mělo tvořit 150 příslušníků. "Začínám objíždět 13 obcí s rozšířenou působností a snažím se je požádat o pomoc. Snažíme se dostat do armády mladé lidi. Oslovujeme je prostřednictvím médií či propagačních akcí," uvedl Henner, který na počátku října navštívil například vsetínskou radnici. Zde mu přislíbila pomoc starostka Květoslava Othová.

Podle Hennera do aktivních záloh zatím převážně vstupují bývalí vojáci z povolání či vojáci základní služby. Nezřídka jde o členy různých klubů vojenské historie. V celé ČR by měl ve 14 krajích působit stejný počet pěších rot aktivních záloh, tedy celkem 2100 příslušníků. "Zatím jsou naplněny asi na 40 procent. Někteří lidé roty opustili, jiní zase přicházejí," dodal Henner. Od roku 2002, kdy začaly vznikat, zálohami v ČR prošlo kolem 4000 lidí.

Členem aktivních záloh se může stát bezúhonný občan ČR ve věku od 18 do 60 let, který je zdravotně způsobilý, fyzicky zdatný a projde přijímacím řízením. Tito lidé pak bývají povoláváni ročně na vojenské cvičení v délce 21 dnů, které bývá rozděleno do více etap. Příslušníci aktivních záloh dostávají měsíční odměnu ve výši 500 korun, armáda jim hradí také náklady související se cvičením včetně ušlé mzdy. Uchazeče, kteří neabsolvovali vojenskou službu, nejprve čeká osmitýdenní základní příprava ve Vyškově. Jednotky mohou být povolány k záchraně osob a majetku při živelných katastrofách, ve válečném stavu by z nich byly strážní prapory.

Podle ředitele zlínského KVV je překážkou v naplnění záložních jednotek platná legislativa. "Příslušníci záloh v době cvičení chybějí v práci, což se logicky nelíbí jejich zaměstnavatelům. Lidé to řeší na úkor svého osobního volna či dovolené. Řešením by mohlo být nějaké zvýhodnění zaměstnavatelů, aby se zvýšila prestiž i naplněnost jednotek," poznamenal Henner. Dodal, že je výhodné, aby v případě potřeby kraj chránili místní lidé, kteří jej dobře znají.

Ve Zlínském kraji před lety armáda působila hlavně v Kroměříži a Uherském Hradišti. Vojenskou minulost má i Valašské Meziříčí a Halenkov na Vsetínsku, muniční sklad armáda měla v Bohuslavicích nad Vláří na Zlínsku. Kromě vojenského velitelství ve Zlíně působí armáda v kraji ještě v Bystřici pod Hostýnem, kde je zdravotnická základna, vojenský opravárenský podnik je ve Slavičíně.

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
7

Začíná superdebata Deníku: politici se sjíždějí do sídla redakce

Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení