Radek Henner je v čele KVV ve Zlíně od letošního července. Jednou z jeho ambicí je právě snaha naplnit pěší rotu aktivních záloh, kterou by mělo tvořit 150 příslušníků. "Začínám objíždět 13 obcí s rozšířenou působností a snažím se je požádat o pomoc. Snažíme se dostat do armády mladé lidi. Oslovujeme je prostřednictvím médií či propagačních akcí," uvedl Henner, který na počátku října navštívil například vsetínskou radnici. Zde mu přislíbila pomoc starostka Květoslava Othová.

Podle Hennera do aktivních záloh zatím převážně vstupují bývalí vojáci z povolání či vojáci základní služby. Nezřídka jde o členy různých klubů vojenské historie. V celé ČR by měl ve 14 krajích působit stejný počet pěších rot aktivních záloh, tedy celkem 2100 příslušníků. "Zatím jsou naplněny asi na 40 procent. Někteří lidé roty opustili, jiní zase přicházejí," dodal Henner. Od roku 2002, kdy začaly vznikat, zálohami v ČR prošlo kolem 4000 lidí.

Členem aktivních záloh se může stát bezúhonný občan ČR ve věku od 18 do 60 let, který je zdravotně způsobilý, fyzicky zdatný a projde přijímacím řízením. Tito lidé pak bývají povoláváni ročně na vojenské cvičení v délce 21 dnů, které bývá rozděleno do více etap. Příslušníci aktivních záloh dostávají měsíční odměnu ve výši 500 korun, armáda jim hradí také náklady související se cvičením včetně ušlé mzdy. Uchazeče, kteří neabsolvovali vojenskou službu, nejprve čeká osmitýdenní základní příprava ve Vyškově. Jednotky mohou být povolány k záchraně osob a majetku při živelných katastrofách, ve válečném stavu by z nich byly strážní prapory.

Podle ředitele zlínského KVV je překážkou v naplnění záložních jednotek platná legislativa. "Příslušníci záloh v době cvičení chybějí v práci, což se logicky nelíbí jejich zaměstnavatelům. Lidé to řeší na úkor svého osobního volna či dovolené. Řešením by mohlo být nějaké zvýhodnění zaměstnavatelů, aby se zvýšila prestiž i naplněnost jednotek," poznamenal Henner. Dodal, že je výhodné, aby v případě potřeby kraj chránili místní lidé, kteří jej dobře znají.

Ve Zlínském kraji před lety armáda působila hlavně v Kroměříži a Uherském Hradišti. Vojenskou minulost má i Valašské Meziříčí a Halenkov na Vsetínsku, muniční sklad armáda měla v Bohuslavicích nad Vláří na Zlínsku. Kromě vojenského velitelství ve Zlíně působí armáda v kraji ještě v Bystřici pod Hostýnem, kde je zdravotnická základna, vojenský opravárenský podnik je ve Slavičíně.