Radnice údajně podala k soudu žalobu na oba velitele jednotek želechovických dobrovolných hasičů kvůli tomu, že záchranáři odmítají vydat městu zásahová vozidla.

Občanské sdružení Želechovice podalo zase na radnici žalobu, že chce nakládat s movitým majetkem na území Želechovic do doby jeho zákonného dělení, který nastane vznikem samostatné obce Želechovice nad Dřevnicí 1. ledna 2009. A chystá se poslat také stížnost ombudsmanovi pro šikanu občanských složek na území Želechovic.

Bezpečnostní rada města Zlína v polovině října rozhodla, že zásahové vozy jednotek dobrovolných hasičů z Želechovic budou přesunuty do místních částí Kostelec a Štípa. Želechovice budou od Nového roku samostatnou obcí a Zlín chce tak prý zabezpečit krajské město lépe na krizové situace.

Hasiči měli dostat na výměnu auta starší. S tím však nesouhlasí a opakovaně na výzvu radnice vrátit současné automobily reagovali pouze odmítavými dopisy.

Přestože se bude dělit movitý majetek na území Želechovic mezi Želechovice a Zlín až vznikem nové obce, má na disponování s majetkem radnice podle zákona právo. Vozidla jsou totiž v jejím vlastnictví a hasiči je dostali svěřeny do péče.

Podání žalob na oba velitele želechovických dobrovolných mluvčí radnice Marie Masaříková však nepotvrdila ani nevyvrátila.

„Město činí určité právní kroky, je jich několik. Nebudeme však specifikovat, o jaké se jedná. Nepovažovali bychom za seriózní, kdyby se jisté osoby něco dozvěděly přes média,“ sdělila Masaříková.

Konkrétní nechtěla být ani primátorka Irena Ondrová.

„Neřeknu k tomu vůbec nic,“ prohlásila.

Člen Občanského sdružení Želechovice Michal Špendlík má ale prý informace od soudu, že radnice na velitele hasičských sborů žaloby skutečně podala.

„Soud je magistrátu údajně vrátil kvůli formálním nedostatkům. Když jsme se to dozvěděli, podali jsme v tomto týdnu na město žalobu na předběžné opatření, aby nenakládalo s movitým majetkem na území Želechovic do doby jejich dělení. Nám byla také vrácena,“ uvedl Špendlík.

Dodal, že se chystají Želechovičtí zaslat stížnost i ombudsmanovi pro šikanu občanských složek na území Želechovic.

„Stejně si myslím, že to žene radnice do absurdna,“ zhodnotil Špendlík.

Mluvčí Masaříková to příliš komentovat nechtěla.

„Veškerá opatření činí magistrát v zájmu ochrany obyvatel města Zlína. Želechovičtí mají na to právo, bude tedy na soudu, aby rozhodl, kdo porušuje zákon. My jsme přesvědčeni, že postupujeme v souladu se zákonem,“ podotkla mluvčí.

Primátorka sdělila, že je jí to jedno a ať rozhodne soud.

Velitel dobrovolných hasičů Želechovice Petr Dolanský o žalobách slyšel, žádné oficiální vyjádření mu však zatím nepřišlo.

„Každým dnem čekám na dopis. Je to ale hnusné, jak se k nám zachovali,“ míní velitel.

„Budeme se určitě bránit prostřednictvím právníka. Do případného rozhodnutí soudu auta jednoznačně neodevzdáme, na tom jsme se jednoznačně všichni hasiči shodli. A doufám, že zvítězí zdravý rozum a vozy zůstanou naše i poté,“ doplnil Dolanský.