Obnova památníku postupuje podle plánu.

„Dobouráváme přístavbu ze strany od budovy policie, následně přijde na řadu přístavba směrem od gymnázia. Na přelomu března a dubna zahájíme práce na odvodnění svahu za budovou a také na podzemním objektu, ve kterém bude část zázemí památníku," sdělil Jiří Stacke, předseda představenstva společnosti Zlínstav, která stavební práce provádí. Úpravy už řeší také uvnitř objektu.

Stavební obnova památníku vyjde na necelých 35 milionů korun. Cena měla být původně vyšší, snížit se ji podařilo soutěžením zakázky.

„Památník Tomáše Bati by měl být k dispozici veřejnosti už v průběhu příštího roku," prohlásil primátor Miroslav Adámek.

Celkové náklady na obnovu bývalého architektonického skvostu Zlína se odhadují na cca 70 milionů korun. Městu se podařilo získat dotaci z ministerstva kultury ve výši 32 milionů korun, zbytek uvolní ze svého rozpočtu. Použito bude i téměř 200 tisíc korun, které se sešly ve veřejné sbírce nazývané Zlíňané sobě.

Památník Tomáše Bati se díky rekonstrukci vrátí do podoby, kterou měl po svém postavení v roce 1933.

Zmizí přístavby z 50. let minulého století, takže z budovy se opět stane „skleněný krystal", považovaný za architektonický skvost a jeden ze symbolů Zlína.

Při rekonstrukci jsou použity železo, beton a především sklo, tedy materiály, s jakými pracoval architekt František Lydie Gahura, který je autorem stavby. (ex)