Shodli se na tom v tomto týdnu městští radní. Jejich rozhodnutí má podle primátorka Miroslava Adámka posvětit 9. prosince zastupitelstvo.
Proč takové opatření?
Počet přístrojů, které slouží k provozování loterie a jiných podobných her, chceme postupně snižovat, pokud to bude možné. Navazujeme na regulaci herních automatů, kterou už nastolilo vyhláškou bývalé vedení města.
V čem vyhláška spočívá?
Umožňuje provozovat výherní přístroje pouze na vyjmenovaných místech. Je účinná od počátku října 2007. Od přijetí vyhlášky se počet provozoven s automaty ve Zlíně snižuje.
V centru, například v Rašínově či Kvítkové ulici, jsou povoleny?
Na některých místech by fungovat neměly. Hodláme se na to podívat, a kde to bude možné, tak zasáhneme. Cílem je eliminovat počet přístrojů.
Kolik herních přístrojů je nyní na území Zlína?
V současné době je povoleno zhruba 250 automatů a kolem čtrnácti set videoterminálů. Některé ale nemusejí být zapojené.
Automaty: peníze na úkor nešťastných konců
Stěží někdy pochopím, jak mohou mít provozovatelé výherních přístrojů čisté svědomí. Stejně jako poskytovatelé rychlých půjček s někdy až lichvářskými úroky. Vydělávají na neštěstí jiných. Mohou mi oponovat, že když si někdo půjčí peníze nebo hraje, je čistě na něm a oni přece nikoho nenutí. To každopádně. Ale s rostoucím počtem příležitostí se zvyšují i potíže. Mnohé rodiny by mohly vyprávět smutné příběhy, jak začátky s automaty nebo půjčkami končí. Existuje přece i jiný druh výdělečného businessu, nebo ne?