V ostatních okresech ve Zlínském kraji si prý budou muset cestující vystačit s úschovnami zavazadel na místních vlakových nádražích

Podle správy autobusového nádraží to byla právě poptávka cestujících po této službě, která nakonec vedla k zavedení skříněk na úschovu zavazadel.

Zařízení se v Česku nevyrábí

„Dříve v prostorách autobusové čekárny úschovna zavazadel fungovala. Byla ale málo využívaná a nepůsobila v prostorách příliš vzhledně,“ uvedla za správu autobusového nádraží Iveta Polášková. Nicméně mnohým zrušená služba chyběla. „V takových případech si občas po domluvě s pracovnicemi informací mohli nechat věci u nich. To jsme se ale rozhodli změnit a zřídili jsme bezpečnostní skříňky, jak je to běžné v zahraničí,“ sdělila Polášková.

Podotkla, že dlouhou dobu byl problém zařízení sehnat. „V republice se totiž něco takového zatím nevyrábí. Každopádně je to praktičtější a nijak to nehyzdí prostory čekárny. Speciální konstrukce by pak měla zabránit nechtěnému otevření schránek. Byla by na to potřeba neskutečná síla,“ vysvětlila Polášková. Doplnila, že prozatím jsou cestujícím k dispozici čtyři malé a tři velké schránky. Cena za uložení je podle velikosti dvacet a čtyřicet korun.

Zlín je zatím jediné z autobusových nádraží v kraji, které svým cestujícím tuto službu nabízí. V ostatních okresech je prý možné využít bezpečnostních skříněk nebo úschoven zavazadel na vlakových nádražích.Mnohdy prý ale záleží na domluvě. „U nás úschovna zavazadel nefunguje, ale je možné domluvit se na informacích, že si tam člověk na dobré slovo může zavazadla odložit,“ řekl náměstek ředitele společnosti Krodos Bus Vladimír Dostál.

Vsetín a Hradiště bez úschovny

Podobně je tomu i ve Vsetíně. „Úschovnu tady nemáme ani ji v dohledné době neplánujeme. Lidé o takovou službu nemají příliš zájem,“ vysvětlila za ČSAD Vsetín Pavla Nováková.

Podle vedoucí divize autobusové dopravy ČSAD Uherské Hradiště Petry Jiříkové zavádění bezpečnostních schránek neplánuje ani autobusové nádraží v Uherském Hradišti. V těchto okresech si tedy budou muset cestující vystačit s bezpečnostními skříňkami nebo úschovnami zavazadel na vlakových nádražích, která však nejsou vždy v těsné blízkosti s autobusovými.