Nepříjemné drobné mrholení zřejmě odradilo hodně lidí od toho, aby se programu silvestrovské party, který připravilo místní rádio Kiss Publikum, účastnili od samého začátku.

Skupinky lidí postávaly po náměstí a u pódia se bavil hlouček mladých lidí. Odhadem jich mohlo být dohromady několik desítek. Veselá nálada však nechyběla nikomu.

„Došly kalíšky, kdo chce šampaňské, ať přijde sem, budeme ho lít rovnou do huby,“ vyhlásil moderátor a u pódia nastala menší tlačenice. O netradiční způsob pití tohoto perlivého nápoje projevil zájem poměrně velký počet účastníků oslav.

Před jedenáctou hodinou se již náměstí začalo zaplňovat, proudili sem lidé, kteří dosud slavili doma nebo v barech či restauracích. Půlnoční ohňostroj sledovalo již několik stovek Zlíňanů.

Bohužel i zde docházelo k menším či větším pokusům o výtržnosti a hlídky městské i státní policie musely zasahovat. Po půlnoci zbyly na náměstí hromady odpadků, především střepů z láhví. Záchranná služba ošetřila mimo jiné také těžce pořezanou mladou dívku.

„Na zlínském náměstí bylo údajně hodně rozbitého skla a tomu odpovídalo i větší množství poraněných lidí. Mezi nimi i dívka, která si po pádu na zem hodně pořezala záda,“ potvrdil lékař traumatologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati Stanislav Čambor.

Někteří lidé se odcházeli bavit zpátky do podniků nebo zpět domů, jiní si povídali v hloučcích. Bylo slyšet zpěv, smích, ale i opilecké nadávání.

„Chodím sem každý rok, je to tady super,“ křičela rozjařeně osmnáctiletá Jarmila, která si sem se svými přáteli přišla zatančit a o půlnoci připít.

U Salesiánů se bavili bez alkoholu

Poklidný ráz měla oslava v salesiánském středisku mládeže na Jižních Svazích. Účastnila se jí necelá stovka mladých lidí, kteří se dokázali bavit bez alkoholu.

Tančili a spontánně se bavili. Po jedenácté hodině však bylo v klubu zadýmeno natolik, že viditelnost byla takřka nulová. Nešlo však o dým z cigaret.

„Děcka si tady zrovna hodila nějakou pyrotechniku,“ usmál se člen salesiánské komunity na Jižních Svazích a jeden z organizátorů akce, kněz Petr Kopřiva.

V klubu panovala veselá, příjemná nálada a čekalo se na půlnoc, kdy byl nachystán ohňostroj, odpalovaný ze střechy zdejšího kostela.

Snow party zdarma

Cestou městem se dalo potkat minimum automobilů, silnice brázdily většinou pouze vozidla taxislužby, policie a záchranné služby. Ostatní byla spořádaně zaparkována před bary a restauracemi nebo na parkovištích před domovy svých majitelů.

Překvapením bylo také to, že v mnoha podnicích silvestrovský program neprobíhal. To však neplatilo o zlínském podniku Musicland. Světelné kužele, promítané na oblohu a okolní domy, lákaly návštěvníky na Snow party, kam byl volný vstup. Stovky účastníků si nemohly program vynachválit.

„Paráda! Je to tady skvělé, bavíme se, prostě strašná sranda,“ smála se devatenáctiletá blondýnka Petra.

Stejný názor měl i osmnáctiletý Tomáš.

„Jasně že se mi to tam líbí. Jsem spokojený, ještě tady zůstanu. Lidí je tam opravdu strašně moc,“ prohlásil, když si po půlnoci s ostatními vyšel před vchod do podniku.

„Akorát ty umělé sněhové kuličky mám až ve slipech,“ hulákal vesele další ze skupinky chlapců.

Ohňostroj na svahu

Silvestr se slavil také na lyžařském svahu nad Zlínem. Účastníci lyžovali, někteří se nechali svézt na sněžném skútru a pochutnávali si na vynikajících steacích, grilovaných pod svahem.

„Grilování v zimě, to je teda maso,“ smál se jeden z účastníků oslavy a vzhledem k tomu, že právě ukusoval nádherně vypečený steak, vyznělo jeho prohlášení úsměvně.

Pohodovou atmosféru umocnil velkolepý půlnoční ohňostroj na svahu. Trval desítky minut a kdo neváhal a vyšel si na svah, měl krásný výhled na celé město.

Spolu s ohňostrojem na lyžařském svahu bylo možné zažít nevšední pohled na desítky menších či větších barevných vodopádů, které se po půlnoci rozzářily na nebi nad Zlínem.

Silvestrovské oslavy se na různých místech protáhly až do rána.