Nová speciální sanitka pro novorozence nahradí vozidlo pořízené před deseti lety, které je už za hranicí své plánované životnosti. Většinu z pořizovací ceny okolo 4,5 milionu korun by měla pokrýt dotace Ministerstva zdravotnictví.

Speciální sanitka bude zajišťovat přepravu novorozenců v kritickém stavu. Záchranáři ji využijí také pro převozy v krizových situacích. Vůz pro převoz novorozenců musí splňovat řadu kritérií.

Ilustrační foto
V Luhačovicích se v srpnu začne stavět základna pro záchranáře

Bude to první vozidlo ZZS ZK postavené speciálně pro neonatologický tým. Největším rozdílem bude vnitřní uspořádání, vůz bude mít průchozí kabinu do ambulantního prostoru a jiné rozmístění zdravotnických přístrojů.

Rendez-vouz vozidlo ve Vsetíně a servisní vůz v Otrokovicích

Kromě nové sanitky pro novorozence plánuje ZZS ZK pořídit rendez-vouz vozidla pro výjezdovou základnu ve Vsetíně. Jedná se náhradu dosluhujícího automobilu Škoda Yeti.

Jde o vozidlo určené k přepravě lékaře, aby byl u pacienta v co nejkratším možném čase. Jakékoliv selhání starého vozidla může mít fatální následky. Částka za nové auto přesáhne dva miliony korun.

Ilustrační foto
Zdravotníci měli loni téměř 60 tisíc výjezdů, v terénu přivedli na svět 14 dětí

ZZS ZK plánuje také jednu technickou zajímavost, a to přestavbu sanitního vozidla VW Transporter z roku 2013 na servisní vozidlo pro potřeby servisního střediska své výjezdové základny v Otrokovicích. Celá tato akce vyjde jen na 150 tisíc korun.