Tragická událost otřásla všemi návštěvníky probíhajícího filmového festivalu ve Zlíně. Krátce po šestnácté hodině se v zaplněném obchodním centru rozhodl muž skoncovat se životem skokem z ochozů. Utrpěl poranění neslučitelná se životem a na místě zemřel.

V době události bylo centrum zaplněné návštěvníky festivalu, které tvořili převážně rodiče s dětmi. Lidé, kteří se nechtěně stali svědky této události, se mohou obrátit například na odborníky Poradenského a krizového centra ve Zlíně.

„Naše služba Krizová pomoc byla nápomocna kolegům z IZS. Díky její dostupnosti byli krizoví interventi na místě události včas a během dvou hodin dokázali podpořit nejméně 12 lidí,“ popsala Martina Vlastníková, vedoucí a sociální pracovnice krizového centra.

Připomněla, že služba mimořádně fungovala i o víkendu a poskytla telefonickou krizovou intervenci čtyřem lidem, kteří až s odstupem hodin potřebovali odbornou podporu. „S některými lidmi je navázána spolupráce a domluvena i následná osobní schůzka,“ doplnila ještě důsledky tragické události.

Pracovníci centra poskytli sociálně terapeutickou podporu malým dětem i seniorům. Podle Martiny Vlastníkové bylo potřeba pracovat s počátečním šokem, strachem z možných následků a dále poskytnout porozumění v bezpečném prostoru.

„Samotná zkušenost, vizuální obraz, zvuky a reakce všech okolo stojících lidí byly velmi paralyzující pro každého z přítomných lidí. To, že byl v tu chvíli na místě odborník, který poskytl čas a prostor pro zpracování počátečního šoku, bylo velmi důležité,“ vysvětlila.

Kapka naděje se svou prezidentkou Vendulou Pizingerovou předala zlínské nemocnici přístroje v hodnotě téměř 400 tisíc korun
Kapka naděje předala zlínské nemocnici přístroje za 400 tisíc

Vyrovnat se se samotným zážitkem může být podle odborníků z Poradenského a krizového centra pro účastníka tragické události náročný a dlouhodobý proces.

„Popírání skutečnosti, vztek a hněv, pocit viny, bezmoc a smutek. Emoce se mohou různě kombinovat a prolínat. Žádná reakce není iracionální,“ shrnula vedoucí a sociální pracovnice centra s tím, že proces je u každého velmi individuální. Stejně jako doba potřebná ke konečnému zpracování takového zážitku.

„V praxi se setkáváme s různými reakcemi či způsoby prožívání, které se mohou na první pohled zdát nepatřičné, například smích nebo pracovní elán. Byť tyto projevy mohou okolí nebo samotného účastníka překvapit, mají v procesu vyrovnávání se svoje místo,“ doplnila k procesům vyrovnávání se Martina Vlastníková.

Ministerstvo zdravotnictví udělilo zlínské nemocnici statut specializované péče. Ilustrační foto
Ministerstvo zdravotnictví udělilo zlínské nemocnici statut specializované péče

Co mají ale všichni svědci tragických událostí společné je podle ní to, že každý z nich si zaslouží podporu, nebýt na to sám. Martina Vlastníková doporučuje zpočátku využít vlastní funkční mechanismy a zdroje.

„V momentě, kdy nejsou dostatečné, nabízíme podporu naší služby Krizová pomoc, případně je třeba kontaktovat jiné odborníky na duševní zdraví nebo krizovou linku, která poskytuje pomoc v těžkých situacích,“ dodala Martina Vlastníková z Poradenského a krizového centra Zlín. „Důležitý v tomto směru je čas. Dovolte si prožívat emoce a nebuďte na to sami,“ vzkázala ještě na konec.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY:

Poradenské a krizové centrum Zlín
adresa: Divadelní 3354
telefon: 730 166 862
Poradenské centrum sídlí ve vedlejší budově divadla – vchod je ze zadní strany divadla, směrem od kašny

Další telefonní linky:

- SOS Zlín: 778 400 170 nebo 577 431 333
- Linka bezpečí: 116 111
- Linka první psychické pomoci: 116 123
- další linky důvěry, jejichž kontakty jsou k nalezení na internetu