„Je pro mne obrovskou ctí, že můžu odhalit tuto Lavičku. Láska a pravda musí zvítězit nad zlobou a nenávistí. Tak to vždycky říkal Václav Havel. K tomu, aby zlo zvítězilo, stačí velmi málo. Václav Havel by určitě řekl „nedejte se“,“ uvedl Andrej Kiska.

DIALOG V DUCHU HAVLOVÝCH IDEÍ

Zlín se tak připojil k dalším městům, ve kterých toto pamětní místo symbolizuje svobodné projevování názorů. Ztvárnil ho architekt a designér Bořek Šípek, který mu dal podobu dvou křesel spojených kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu.

„Instalací tohoto díla přichází do Zlína prostor pro dialog v duchu idejí prvního porevolučního prezidenta,“ uvedl ředitel zlínského divadla Petr Michálek. Sám měl příležitost setkat se s Václavem Havlem hned dvakrát.

„Jednou po premiéře naší hry Largo desolato a jednou na Hrádečku,“ přiblížil.

Fakulta aplikované informatiky UTB včera otevřela specializovanou laboratoř robotických systémů.
Robotizace a automatizace je součástí čtvrté průmyslové revoluce

Sám měl příležitost setkat se s Václavem Havlem hned dvakrát.

„Jednou po premiéře naší hry Largo desolato a jednou na Hrádečku,“ přiblížil.

K soustředěnému rozhovoru, po kterém tak toužil, ale ani v jednom případě nedošlo. „Tak to zkusím teď,“ dodal.

Štěstí potkat se s bývalým prezidentem měl i majitel agentury Velryba Jiří Žáček, který produkoval koncert legendární kapely Hudba Praha. Ten následoval hned po slavnostním aktu.

„Kapela bývala známá jako Jasná páka a Václav Havel jejich vystoupení v 80. letech rád navštěvoval,“ uvedl.

S Václavem Havlem se setkal ještě jako student JAMU v roce 1990. Účinkoval v představení Divadla Na Provázku, které se hrálo na nábřeží u Vltavy před okny bytu pana Havla. Prezident je potom všechny pozval na oběd do restaurace.

„Na ten hrdý pocit, že sedím u stolu s osobností, které nedávno ve stoje tleskal americký Kongres, nezapomenu snad nikdy,“ uvedl.

„KULTIVOVANÉ PŘIPOMENUTÍ NAŠÍ HISTORIE“

Do instalace Lavičky se zapojily významné osobnosti Zlínska: cestovatel Miroslav Zikmund, signatář Charty 77 a v 90. letech ředitel BIS Stanislav Devátý, soudce a spisovatel Josef Holcman, spisovatel Antonín Bajaja či přední zlínští podnikatelé Čestmír Vančura a Daniel Večeřa.

„Považuji tento projekt za kultivované připomenutí naší historie. Vyjádření respektu k osobnosti Václava Havla a jeho přátel ve Zlíně, Miroslava Zikmunda, Karla Pavlištíka nebo Ludvíka Vaculíka na místě symbolicky propojeném s působením jeho praotce, Huga Vavrečky. Je to symbolické ocenění jejich práce pro naše město a náš stát,“ sdělil Čestmír Vančura.

Realizaci zlínské Lavičky předcházela sbírka organizovaná představiteli někdejšího zlínského disentu a nadací Most k domovu.

„Chtěli jsme tak nejen připomenout odkaz Václava Havla, ale i zvýšit povědomí o jeho vztahu ke Zlínu, kam jezdil za svým dědečkem. Veřejnosti jsou i méně známé jeho návštěvy Zlína v dobách totality. Často zde navštěvoval své přátele i nás, zlínské disidenty,“ uvedl jeden z iniciátorů projektu Bedřich Koutný.

„Prezident Havel k lidem vzhlížel. Choval k nim úctu a vážil si jich,“ připomněl Michael Žantovský, politik, bývalý mluvčí prezidenta Havla a nynější ředitel Knihovny Václava Havla, který společně s exprezidentem Andrejem Kiskou odhalil Lavičku Václava Havla.

Spartakiáda konaná na Sokolovně ve Fryštáku v roce 1978.
"Cvičila jsem v první řadě," vzpomíná na strahovské mozaiky ředitelka