Akce nazvaná Den sportu chce přivést zejména zlínské školáky na hřiště, do hal a tělocvičen, sdělil dnes náměstek primátora Ondřej Běták (TOP 09/STAN).

„Děti často neví, jakým sportům se můžou v našem městě věnovat. To chceme změnit. Zlín je opravdu na sport bohaté město a svou disciplínu si zde opravdu může najít každý," podotkl Běták. Ve Zlíně funguje přes 60 sportovních klubů, úspěšní jsou například hokejisté, kteří letos získali titul mistrů extraligy.

Kromě klasických sportů se mohou lidé seznámit například s lukostřelbou, bojovými sporty či golfem. Jednotlivé sporty se představí ve sportovní a zimní hale a v jejich okolí, na Stadionu mládeže, v městských lázních, fotbalovém areálu na Vršavě, kuželkářské hale či hale pro stolní tenis na Podvesné.

Dopolední program bude zejména pro školáky, odpolední i pro jejich rodiče. „Ti se budou moci zeptat přímo zástupců jednotlivých klubů a oddílů na to, jak, kdy a kde probíhají tréninky, co je potřeba mít za vybavení a na kolik peněz sportování jejich dětí vyjde," uvedl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Autogramiáda sportovců se uskuteční od 15:00 do 16:00 před zimním stadionem.

Radnice dává do sportu každoročně desítky milionů korun, loni to bylo téměř 80 milionů korun. Více než dříve jdou peníze přímo z rozpočtu města těm oddílům, které se věnují výchově mládeže, například volejbalu, házené či basketbalu.

„Víme, na jaké peníze můžeme každý rok dosáhnout, a to se hned lépe plánuje," uvedl manažer a trenér volejbalistů Fatry Zlín Roman Macek. Na sport jde také část peněz, které má město z hazardu, loni tak získalo 53 milionů korun. Z nich na sport dalo 20 milionů, další peníze šly do sociální oblasti a kultury.