Navzdory několika urgencím ze strany Deníku se představitelé radnice k petici zatím nevyjádřili. Mluvčí Zlína Tomáš Melzer včera pouze po dalším naléhání redakce uvedl, že město připravuje odpovědi autorům petice.

"Budou ve stejném kontextu jako ty, jenž zazněly na veřejném projednání 29. srpna 2022," řekl. Na něm primátor Zlína Jiří Korec zmínil, že lípy budou nahrazeny výsadbou dvojnásobného počtu nových stromů a dominantním vodním prvkem.

Je jasné, že mladé stromy by nedávaly takový stín jako stávající lípy. Nový projekt rekonstrukce náměstí podle petičníků nerespektuje trvale se zvyšující průměrné teploty uvnitř města.

“Mikrolima otevřeného vydlážděného prostoru náměstí znepříjemní a některým občanům znemožní účast na veřejných akcích. Již nyní je stín tvořený lípami pro mnohé jediným místem, kde v letních dnech mohou na náměstí být. Finanční náklady na udržení jakýchkoliv nově vysazených dřevin budou několikanásobně vyšší, než náklady na údržbu stávajících vzrostlých lip,“ argumentuje Martin Davidov, jeden z autorů petice.

Tvrdí, že se chtěl s představiteli města sejít osobně, ale nebylo mu vyhověno.

Poukazuje na to, že z veřejného projednávání k projektu vyplynulo, že není vyřešena otázka nakládání s odpady pro místní obyvatele a podnikatele. Totéž se podle Martina Davidova týká i obslužnosti veřejných akci vyžadujících těžkou techniku - přemísťování například modulových staveb při filmovém festivalu.

Autoři petice argumentují, že plánované nové pódium neodpovídá potřebám akcí s většími prostorovými nároky nebo větším počtem vystupujících. Například při folklórních festivalech, představeních městského divadla a jiných kulturních akcích.

Jedním z návrhů petičního výboru je vytvoření několika menších vodních prvků zpříjemňujících pobyt na náměstí v teplém období roku.

„Žádáme město o přepracování návrhu rekonstrukce náměstí tak, aby na něm všechny vzrostlé stromy zůstaly zachovány a mohly dál tvořit přirozenou oázu pro občany města Zlína i jeho návštěvníky, a to nejen v parných letních měsících,“ uzavírá spoluautorka petice Světlana Holešovská.

Petici na záchranu Lip podepsalo zatím více než 750 lidí.

Kde jen ta petice může být? 

Iva NedavaškováIva NedavaškováZdroj: Iva NedavaškováKomunikace se zlínskou radnicí kvůli petici vyžadovala po redaktorech Deníku, aby se obrnili trpělivostí. Nejdříve jim bylo řečeno, že žádná petice nepřišla, není k nalezení. Když redakce získala kopii potvrzení o předání petice na podatelnu z konce října 2022 a konfrontovala s dokladem mluvčího Tomáše Melzera, začalo další kolo hledání.
Druhý den se petice našla.
Údajně administrativní chybou nebyla informace o petici zanesena do interního systému a byla tedy nedohledatelná. Nyní, když se našla, připravují představitelé radnice odpovědi autorům petice a poté s nimi prý seznámí veřejnost. Tak snad zas nenastane nějaká další administrativní chyba, která by plány zhatila. 
redaktorka Iva Nedavašková