Například Michal Mrnuštík zaplatí daň za 48metrový byt 1663 korun. Loni to přitom byly necelé tři stovky.

„Budu psát na radnici email s žádostí o vysvětlení, kam vybrané peníze půjdou. Jsem zvědavý, jestli se dočkám odpovědi,“ je rozhodnutý obyvatel krajského města.

Ve Zlíně vyroste nová čtvrť. Boněcký rybník nabídne zhruba 400 bytů
Ve Zlíně vyroste nová čtvrť. Boněcký rybník nabídne asi 400 bytů

Paní Jarmile Olbrichtové vzrostla daň za 16metrovou garáž z 252 korun na 1356.

„Asi je lepší v dnešní době nic nevlastnit,“ neskrývala své rozhořčení.

Nejdražší bydlení široko daleko

Nejprve daň z nemovitosti navýšil stát, poté představitelé krajského města. Daň se vypočítá součinem několika koeficientů. V tom nemá Zlín s hodnotou 10,15 v republice konkurenci.

I v Praze je koeficient nižší, a to na hodnotě 10. Praha přitom dostává od státu asi 65 tisíc na občana, Plzeň, Brno a Ostrava asi 35 tisíc, ale ostatní města včetně Zlína obdrží na jednoho občana zhruba 20 tisíc.

Na sociálních sítích se rozhořela bouřlivá diskuze, v níž obyvatelé Zlína spílají radním, kteří zvýšení daně z nemovitosti odhlasovali.

Ilustrační foto
Otrokovice postaví 42 nájemních bytů, projekt Nové Hurdisky odstartuje v létě

Primátor Zlína Jiří Korec (ANO) argumentuje hlavně tím, že město daň 15 let neměnilo a několik dalších let ji měnit nebude.

„Nejsem nadšený, že jsme tento krok museli udělat. Bohužel v předchozích letech nenašel nikdo odvahu na podobné nepopulární kroky. Proto nám nezbývalo nic jiného, než tento skok udělat, místo toho, abychom částku postupně zvyšovali v průběhu mnoha let,“ dodal Jiří Korec.

Pozornost se přitom snaží nasměrovat na stát.

„Naprosto chápu rozhořčení občanů. Já jsem byl také velmi naštvaný, že vláda schválila konsolidační balíček, který tuto daň výrazně navýšil. A to v době, kdy jsme již nemohli za město reagovat. Díky tomu jsem teď já s kolegy v koalici v očích občanů pomalu za blázny.“

Demolice začala. Nejstarší budova UTB ve svitovském areálu jde k zemi
V září začne stavba nové technologické fakulty UTB. Budova přijde na 650 milionů

Kateřina Francová (STAN) byla jedním z opozičních politiků, kteří navýšení daně v červnu 2023 nepodpořili.

„Já i kolegové z hnutí jsme byli proti a upozorňovali jsme na nepřiměřený nárůst. Domnívám se, že zvýšení daně je pro spoustu občanu opravdu velké. Pocítila jsem to i v dětském centru Nekky, jehož jsem majitelkou. Místo původních 5200 korun platíme nyní 32500 korun. Upřímně mi to trošku vyrazilo dech,“ dodala Francová.

Na co budou peníze použity

Do rozpočtu Zlína by letos mělo po navýšení přitéct místo 56 milionů celkem 141 milionů korun. Zhruba 70 milionů ale stát Zlínu kvůli konsolidačnímu balíku a daňovým opatřením vezme.

Byty. Výstavba bytů a bydlení. Ilustrační foto
Stavba deseti městských bytů v Otrokovicích je v plném proudu

Budou ze skokového navýšení mít něco obyvatelé potažmo město samotné? Radnice plánuje finance využít jak na důležité větší projekty, jako je rekonstrukce Velkého kina, dopravní stavby, revitalizace náměstí Míru nebo sadu Svobody, tak na běžnou údržbu cest, chodníků a školských zařízení napříč celým územím Zlína.

Neutečou lidé z krajského města?

Že by navýšení daně vedlo k odlivu obyvatel Zlína, si primátor Jiří Korec nemyslí.

„Jedna z nejnižších daní z nemovitosti ve srovnání s podobnými městy nebyla v minulosti žádnou výhodou, pokud jde o počet obyvatel nebo počet pracovních míst. Neočekávám tedy změnu po tomto kroku, který udělala jiná města již v předchozích letech,“ dodal nejvyšší představitel Zlína.

Přestavba bývalého koupaliště Riviéra v Malenovicích má zelenou
Přestavba bývalého koupaliště Riviéra v Malenovicích má zelenou

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Deník zjistil, na kolik vyšly krajskou kasu poslední prezidentské návštěvy

Zdroj: Deník/Kateřina Součková