Pracovníci zlínského magistrátu a Povodí Moravy se kvůli úhynu ryb v Dřevnici dohodli na odpuštění Slušovické a Fryštácké přehrady. Zvýšený průtok vody v řece by tak mohl zředit znečištěnou vodu a zachránit zbytek ryb.

Parné tropické dny rychle snižují průtoky ve všech řekách ve Zlínském kraji a ryby začínají mít kritický nedostatek kyslíku. Rybáři se obávají, že pokud ani v příštích dnech alespoň občas nepřijde pořádný déšť či letní bouřka, bude osud pstruhů, lipanů a celé rybí populace v regionu vážně ohrožen.

Kritická situace je nyní především v místech, kde do potoků vtékají odpadní vody. Objem škodlivin totiž neklesá, zatímco čisté vody je kvůli suchu mnohem méně.

Ve vysychajících a pomalu tekoucích řekách se ryby dusí. "Úbytek kyslíku vadí rybám nejvíce. Okysličenost vody je pro dobrý zdravotní stav ryb rozhodující, je důležitější než samotný stav vody v korytě," konstatoval vsetínský rybář Jaroslav Skalník.

Hospodář vsetínské organizace Českého svazu rybářů Zdeněk Žáček takové sucho v potocích a řekách nepamatuje. "Situace je hodně vážná, jestli se počasí rychle nezlepší, bude úhynů rapidně přibývat," uvedl Žáček. Současně upozornil na to, že lidé by měli v těchto dnech mimořádně šetřit vodou a čerpání z potoků raději nechat na pozdější dobu.

Starosti rybářským svazům přinášejí majitelé zahrádek a malých letních bazénů. Řada lidí totiž podle nich čerpá vodu přímo z potoka, a tím hladinu vody ještě výrazně snižují. "Pokud někdo kropí své záhonky každý večer hodinu, mohou během této doby uhynout desítky ryb. Na malých potocích se totiž v takových případech mnohdy průtok zcela zastaví," popisuje hospodář meziříčských rybářů Zdeněk Blinka.

Vsetínská radnice zvažuje, že vyhlásí zákaz nakládání s povrchovými vodami, v Rožnově již stejné nařízení vydali.