Jednotka intenzivní a resuscitační péče Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) je místem, kde se začínají psát příběhy dětí z celého Zlínského kraje, které přicházejí na svět o mnoho týdnů dříve.

Ilustrační foto.
Posviťme si na ně! Veřejné osvětlení v Otrokovicích, Napajedlech a Slavičíně

„Předčasně narozené děti mají, mimo jiné, nízkou porodní váhu. Letošní nejmenší miminko narozené ve 25. týdnu vážilo pouhých 440 gramů. Dítě narozené předčasně vyžaduje individuální přístup, spojený s dlouhodobým pobytem na našem oddělení a v nemocnici obecně. Maminky a celé rodiny prožívají se svými „miminky do dlaně“ nelehké a psychicky náročné období,“ vysvětlila Marcela Pumprlová, staniční sestra novorozenecké JIRP v KNTB ve Zlíně.

Příběh předčasně narozené Barunky

Své o tom ví paní Silvie.

„Když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl to šok a zároveň zázrak. Doma máme akční sedmiletá dvojčata Vojtíška a Jindříška. Nebyla jsem nejmladší, v minulosti jsem prodělala rakovinu slinivky, transplantaci jater, na čas jsem ochrnula. Strachovala jsem se, zda těhotenství zvládnu. S velkou podporou rodiny jsem se na miminko moc těšila. Termín porodu byl stanoven na 14. května,“ popisuje začátky těhotenství paní Silvie.

Zdravotní komplikace vyústily ve spontánní předčasný porod. Barunka se narodila ve 28. týdnu s porodní váhou 1280 gramů a špatnou funkcí ledvin, plic, srdce. Lékaři ji ihned umístili na novorozeneckou jednotku intenzivní a resuscitační péče, kde holčička bojovala o život.

„Pan primář Jozef Macko provedl punkci, Barunce z bříška vysáli 80 ml tekutiny. Ulevilo se jí a orgány začaly postupně fungovat,“ zavzpomínala na těžké chvíle paní Silvie.

Druhý listopadový týden přinesl zlínské zoo rekordní návštěvnost
Obrovský zájem! Do zlínské zoo přišlo minulý týden přes 33 tisíc lidí

Miminek, s podobným startem jako měla Barunka, bylo letos k 15. listopadu v krajské porodnici 132.

„Novorozenecká jednotka intenzivní péče je pracoviště s nejmodernější přístrojovou technikou, lékaři a sestry jsou specialisté ve svých oborech a zároveň srdcaři. Je to místo, kde potřebujeme víru, dáváme naději a je tady velký prostor pro láskyplnou péči. Jsme svědky těžkých začátků, jedinečných lidských příběhů, které si rodiče i my navždy pamatujeme,“ svěřila se staniční sestra Pumprlová.

A příběh předčasně narozené Barunky?

„Naše holčička má devět měsíců a 7,3 kilogramu. Je to zdravé, usměvavé dítě. Když se ráno probouzí, směje se na nás a my v ní vidíme anděla, který přišel na tento svět, aby z nás udělal šťastnou rodinu,“ dodala spokojená maminka.

Na celém světě se ročně narodí více než 15 milionů nedonošených dětí, v České republice je to přibližně 9 tisíc. Rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v České republice podporuje kromě jiných také spolek Nedoklubko. 

Mezinárodní den studentstva UTB 2022
VIDEO: Svíčky, hudba i vnitřní táborák. Studenti si připomněli 17. listopad

Maminky i zdravotníky Neonatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně podpořili u příležitosti svátku předčasně narozených dětí symbolickými dárky.