Sněm zlínské ODS podle Lukáše zároveň podpořil v kandidatuře na post místopředsedy strany nynější první místopředsedkyni ODS a šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou, senátora a teplického primátora Jaroslava Kuberu a dosavadního místopředsedu Jiřího Pospíšila.

„Zvolili jsme také dva zástupce do výkonné rady, což je moje osoba a (místopředseda zlínské ODS) Josef Slovák. Požádal jsem zároveň sněm o důvěru po těch volebních porážkách a důvěru jsem získal," podotkl Lukáš.

Podpory se dnes dočkal premiér Nečas také na regionálním sněmu v Ostravě. Tam se pro jeho opětovnou kandidaturu na předsedu strany vyslovilo 61 z 63 delegátů. Většina regionálních sněmů se ale odehraje následující týden. To, že jsou ve straně i hlasy proti Nečasovi, demonstrovali i občanští demokraté na čtvrtečním oblastním sněmu ODS v Rychnově nad Kněžnou. ČTK dnes poslali své usnesení, v němž žádají Nečase, aby na předsedu v zájmu strany už nekandidoval. Poukázali také na „šibeniční" termín svolání kongresu ODS, který podle nich znemožňuje seriozní diskusi o kandidátech do vedení strany.

Volební kongres ODS se sejde první listopadový víkend, tedy krátce poté, co tento měsíc ODS utrpěla prohru v krajských i senátních volbách. Vedení ODS se na nadcházejícím kongresu strany zřejmě výrazně promění a pokud předseda strany Nečas obhájí pozici šéfa strany, přijde o většinu svých bývalých spojenců mezi místopředsedy.

O tom, kdo se bude o místopředsednické křeslo v ODS ucházet, rozhodnou v následujících dnech právě regionální sněmy ODS. O post prvního místopředsedy se zřejmě utká nynější Nečasova zástupkyně Němcová a ministr Kuba.