„U nás k žádné změně zatím nedošlo,“ nechal se slyšet lídr ZLÍN 21 Čestmír Vančura, který již v neděli večer oznámil, že stále ještě úřadující STAN jako partnera v koalici nevidí. Společně s trojblokem si představují širší koalici vítězné ANO, ZLÍN 21 a právě trojbloku složeného z lidovců, ODS a Pirátů.

Stále ale platí, že koalici sestavuje hnutí ANO, protože je vítězem voleb, i když vítězství bylo více než těsné a současný primátor Miroslav Adámek získal nejvíce preferenčních hlasů.

Lídr ANO Roman Kaňovský potvrdil, že se v pondělí setkal se všemi stranami.
A to v pořadí ZLÍN 21, trojblok KDU-ČSL ODS Piráti (vzniklý v reakci na velmi rychlou dohodu vítěze s dvojkou voleb STANem) a jako poslední přišli na řadu Soukromníci Svobodní Nezávislí (Rozhýbejme Zlín). Dvojblok ANO STAN možnou spolupráci s nimi nevyloučil.To rozladilo spojenectví KDU-ČSL ODS Piráti, které se proti spolupráci se Soukr. Svob. a Nezávislými i SPD jednoznačně vymezilo. Názory trojbloku se také blíží vyjádření ZLÍNa 21, který by ocenil koalici bez STAN. „Povinností politiků ale je, pokud by jednání trvala neúměrně dlouho, se dohodnout,“ uvedl za trojblok lídr lidovců Aleš Dufek. „Pokusili bychom se najít průsečíky našich programů,“ dodal za trojici stran Pirát Jiří Jaroš. Vytvoření možné koalice dvojblok a trojblok nevyvrátil ani lídr ODS Miroslav Chalánek.

Nový primátor by tak zatím stále měl vyjít z vítězné ANO. Diskutovalo se o lídru strany Kaňovském, nebo současném náměstkovi primátora Adámka, dvojce na kandidátce ANO Jiřím Korcovi. Ten ziskem preferenčních hlasů jedničku ANO přeskočil.

TŘETÍ DEN PO VOLBÁCH BĚTÁK ODCHÁZÍ

Rezignace Ondřeje Bětáka, náměstka současného primátora, na mandát zastupitele Zlína pro nadcházející volební období je jednoznačně neočekávaným krokem. Oznámil, že se chce věnovat rodině. „Politika, byť na komunální úrovni, je časově náročná a s rodinným životem dlouhodobě nejde skloubit. Mám malou dceru a ta si zaslouží více pozornosti, stejně jako celá má rodina,“ sdělil Ondřej Běták, který po odchodu z politiky zamíří zpět do soukromého sektoru.

Otázkou zůstává, zda o náročnosti úřadu, který roky vykonával, nevěděl již před kandidaturou. Zda za rozhodnutím stojí nejednoznačný (ne)úspěch STANu, nebo zda jde opravdu o omlazení krve STANu, jak uvedl v prohlášení, se můžeme jen domnívat. Mandát po něm převezme první náhradník Roman Macek, který v zastupitelstvu působil i minulé volební období. „Ondřeje Bětáka bych chtěl nahradit v oblasti sportu, který je tu velkým fenoménem,“ uvedl předseda společnosti Sportovní kluby Zlín Roman Macek.