„Trochu jsme se báli, jestli po roce, kdy jsme museli dělat Noc vědců jen v on-line režimu, se nám podaří navázat na přerušenou tradici. Musím říct, že se nám to povedlo, jak je vidět kolem, funguje to a lidi se zpátky vrátili.

Našli zálibu v tom vidět něco poučného a co je může zároveň pobavit a ukázat jim, že věda není jen o tom sedět nad nějakými složitými grafy, ale naopak, dokáže být i hra,“ komentoval zájem lidí v pátek na půdě Fakulty technologické UTB její děkan Roman Čermák.

Den Zlínského kraje ve Zlíně, 25. září 2021
Den kraje ve Zlíně bavil tisíce lidí: novinky, pohoda a sluníčko

Letošní Noc vědců byla provázaná tématem Čas. „Univerzita ukázala při této příležitosti návštěvníkům prostory Laboratorního centra Fakulty technologické a Centra polymerních systémů, kde pro ně byl připraven program nabitý přednáškami, workshopy a experimenty. Letos poprvé se program rozšířil také na Zlínský zámek,“ uvedla mluvčí UTB Petra Svěráková.

„Na letošní ročník jsem se kvůli loňským opatřením těšil už dva roky. Možná o to více, že jsme se letos podívali na novou lokaci na Zlínském zámku. Z programových položek bych za sebe zmínil workshopy, díky kterým si návštěvníci vyzkoušeli vědu na vlastní kůži, mimo jiné mohli ochutnat hmyz nebo vidět, jak se proměňují polymery v čase.

Mimo to jsme pro návštěvníky Noci vědců měli připraveny oblíbené experimenty, hry a soutěže,“ doplnil koordinátor Noci vědců ve Zlíně, Michal Rouchal.

Obálka knihy Dělostřelectvo v době třicetileté války.
Recenze knihy: Dělostřelectvo v době třicetileté války

Za dveřmi Laboratorního centra Fakulty technologické si tak mohli návštěvníci vyzkoušet nejrůznější pokusy, virtuální realitu, zahrát si hry, podívat se na snímky z dílny Audiovizuální tvorby Fakulty multimediálních komunikací nebo si procvičit svou angličtinu s Fakultou humanitních studií.

Ani letos nechyběl přednáškový maraton Science Café, ve kterém vědci z Univerzity Tomáše Bati přiblížili zájemcům z řad veřejnosti svět mikrobů, chemie či piva.

Na zlínském zámku byly představeny hry od Fakulty managementu a ekonomiky, zlínské Eurocentrum mělo mít připravené kvízy a soutěže o skvělé ceny. V otrokovickém Experimentáriu předvedli mladí vědci své zapálení pro vědu přímo v akci.

V Centrum polymerních systémů, si mohli lidé užít komentované prohlídky a současně i zde byl pro ně připraven bohatý program. Budova bývá obvykle veřejnosti nepřístupná, nyní ale mohli zájemci nahlédnout jak do laboratoří, tak do technologické haly.

Pietní místo pro tragicky zesnulé dobrovolné hasiče z Koryčan v budově Zlínského kraje
Lidé mohou uctít památku hasičů z Koryčan, pietní místo je na krajském úřadu

Mohli při tom například zhlédnout ukázky rozpadu biodegradabilních polymerů, simulace oděru běhounu pneumatiky provozované v těžkém terénu na pryžovém zkušebním tělese nebo výrobu nanovláken pro roušky a jejich testování.

„Jsme na noci vědců již potřetí, je to vždy příjemně strávený čas,“ uvedl Karel a Markéta ze Zlínska. Nadšení neskrýval ani tatínek Milan z Otrokovic, který navštívil akci se svými dětmi. „Mně se líbil hmyz, ale asi bych to nechtěl jíst,“ culil se malý Tomáš. Všichni pak společně zamířili na sekci virtuální reality.