Zahrada poprvé odchovala vydry obrovské, jednoho z nejvzácnějších savců Jižní Ameriky, papouška nestora kea a mravenečníka čtyřprstého. Zopakovala úspěšné odchovy mořských rejnoků siba ománská a dvojzoborožce indického. V případě rejnoků jsou to jediné odchovy v Evropě, u dvojzoborožce dokonce na světě.

„Zahrada také získala vzácné chápany vlnaté, které v Evropě najdeme pouze ve 2 zoo, a samici kivi hnědého. Pár kiviů tak chová jako jediná zahrada v Unii českých a slovenských zoo. V rámci expozičního rozvoje zoo otevřela nový výběh B pro slony v Karibuni nebo novou vyhlídku s možností krmení žiraf,“ vypočítala loňské úspěch zoo Bujáčková.

Obrovské finanční ztráty i podpora lidí

Do zahrady zavítalo něco přes 506 tisíc návštěvníků, tedy o čtvrtinu méně než v rekordním roce 2019. Finanční ztráty atakovaly hranici 18 milionů korun.

„Zrušili jsme řadu plánovaných oprav, hledali úspory a nové příležitosti. Během letních měsíců jsme se snažili vytvořit finanční rezervu. Díky skutečnému ‚utažení kohoutků‘ se nám podařilo rok 2020 zvládnout,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

První místo v anketě Alej roku ve Zlínském kraji vybojovala letos zámecká alej ve Vizovicích se 125 hlasy.
Alejí roku ve Zlínském kraji je letos ta z Vizovic

Zahradu také podrželi samotní návštěvníci. Ať už návštěvou nebo nákupem dárků, vstupenek či sponzorováním.

„Ta neutuchající vlna pomoci je fantastická. Lidé nám nákupy zboží, vstupenek, sponzorskými dary a příspěvky věnovali přes 4,5 milionu korun. Firmy nakoupili vstupenky a roční karty Family v objemu téměř 1,5 milionu. Hluboce si této pomoci vážíme,“ doplnil ředitel.

Jak šel rok v ZOO Zlín

LEDEN-DUBEN

- Zoo po 16 letech chovu odchovala mládě papouška nestor kea. Ve volné přírodě tito papoušci obývají pouze novozélandský Jižní ostrov, patří mezi ohrožené druhy.

- Narodilo se mládě dvojzoborožce indického. Jedná se o spěch světového významu. Od roku 2018, kdy se podařilo odchovat první mládě, je Zoo Zlín jedinou zoologickou institucí na světě, které se daří tento největší druh zoborožců rozmnožovat.

- U příležitosti 20. narozenin samce kivi hnědého zoo vydala sběratelskou eurobankovku s motivem kivi. Výtěžek z prodeje bude věnován na ochranu kiviů přímo na Novém Zélandě.

- První uzavření zoo po dobu 6 týdnů (16. března -26. dubna) znamenalo ztrátu vlastních příjmů ve výši 10 milionů korun.

- Zoo začala na youtubovém kanálu a sociálních sítí pravidelně zveřejňovat krátké videa z areálu i chovatelského zázemí prostřednictvím videoseriálu Zoo Zlín jde za Vámi.

KVĚTEN-ZÁŘÍ

- Zoo odchovala dvě mláďata siby ománské. Podařilo se tak navázat na odchov mláďat v roce 2019. Zlínská zoo je stále jedinou zoo v Evropě, která tyto rejnoky rozmnožuje.

- V květnu zahrada představila nejmohutnější tury na světě gaury indické, které získala v září 2019 z indické Zoo Mysore. Poprvé po 60 letech se tak do Evropy podařilo dovézt gaury přímo z jejich domoviny.

- Chápani vlnatí se zabydleli v amazonské oblasti. V Evropě je návštěvníci uvidí pouze ve dvou zahradách.

- Návštěvníci poprvé zavítali k novému tříhektarovému výběhu slonů v Karibuni. Slonice mají ve výběhu B k dispozici i jezírko pro koupání, přírodní bahniště a přístřešek pro krmení.

Pro slony je každá změna těžká. Sloní samičky Zola, Kali a Ulu však přechod přes koridor do výběhu Karibuni úspěšně zvládly.
Tři sloní dámy si už užívají nový výběh Karibuni. Zoo tam už pozve i návštěvníky

- Díky novému chodníku se lidé dostali do bezprostřední blízkosti pelikánů australských.

- Nová vyhlídka u pavilonu žiraf s krmením umožnila nejen nový pohled na venkovní výběh, ale návštěvníci si zde mohli zakoupit krmení a nakrmit žirafy.

- Uložení časové schránky ve věži zámku Lešná s poselstvím pro příští generace. Akce proběhla u příležitosti opravy střechy zámku Lešná.

ŘÍJEN-PROSINEC

- Na svět přišla mláďata vyder obrovských. Největší vydry chová v ČR pouze zlínská zoo, jejich odchov je celosvětově velmi náročný. Po otevření zoo je návštěvníci již uvidí v tropické hale.

- Zoo odchovala mládě mravenečníka čtyřprstého, jedná se o první mládě po 13 letech chovu. V Evropě chová tento druh 23 zahrad, za rok 2020 se podařilo odchovat pouze 5 mláďat.

- Příchod samice kivi hnědého, sestavení chovného páru kiviů.

- Nastalo podzimní a zimní uzavření zoo (9. října -2. prosince, 18. – 31. prosince) se ztrátou na vlastních příjmech ve výši 8 milionů Kč.

- Jedinou investiční akcí, kterou pandemie covidu neovlivnila, byla oprava střechy zámku Lešná. Probíhá od podzimu 2019, předpokládané dokončení je v srpnu 2021.