„Princip je obdobný jako v případě oblíbeného Mám zvíře na víkend. Tentokrát však lidé mohou kupovat krmení pro vybrané skupiny zvířat. Za získané peníze zlínská zoo nakoupí potřebné krmení a vybavení a předá pro doručení zoologickým zahradám na Ukrajinu,“ přiblížila projekt vedoucí oddělení marketingu Romana Mikešová.

Zájemci mohou vybírat z pěti typů poukazů. Jejich zakoupením přispějí na krmení pro slony, žirafy, opice, papoušky nebo šelmy.

„Situace v ukrajinských zoologických zahradách je opravdu vážná. Trpí zvířata i jejich chovatelé. Rozhodli jsme se podat další pomocnou ruku, a kromě podpory finanční sbírky, která probíhá pod záštitou pražské zoo, přicházíme s vlastním projektem,“ uvedla Romana Mikešová.

Příspěvek na krmení se bude pohybovat od 200 do 1 000 korun. Čásky přímo souvisí s náklady na výživu zvířete nebo dané skupiny. Například nejdražší poukaz za tisíc korun zajistí krmení pro jednoho slona na pět dnů.

„Všechny takto získané peníze poputují na speciální účet naší sbírky 4Nature. Nakoupíme za ně krmení, veterinární přípravky a další potřebné vybavení. Poté zajistíme odvoz do polské Zoo Varšava. Tamní nadace pro rozvoj varšavské zoo Panda organizuje pomoc ukrajinským chovatelským zařízením, přes Lvov zprostředkuje distribuci dál na Ukrajinu. Takto se podařilo dovézt i první pomoc až do Zoo Charkov,“ vysvětlila průběh pomoci Romana Mikešová.

Zlínská zoo věří, že projekt Krmení pro ukrajinské zoo se u veřejnosti setká s úspěchem.

„Zoologické zahrady celého světa mají společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Bez mezinárodní spolupráce by totiž žádná zoo nemohla plnohodnotně plnit své poslání. A právě v těchto nelehkých časech je vzájemná pomoc důležitější než kdy předtím. Věříme, že stejně jako vloni lidé pomohli zlínské zoo, podpoří letos i ty ukrajinské,“ uvedla Romana Mikešová.