To se však nyní změní. Vloni totiž ke dvěma kopaným šestimetrových studním přibyl nový šedesátimetrový vrt, který může zásobovat podstatnou část areálu. Zoo tak bude při zásobování vodou mnohem soběstačnější.
Novou studnou to ale nekončí. Zoologická zahrada začala také využívat dešťovou vodu. Vloni byla pod halu Yucatan umístěna plastová cisterna, která má objem 18 m3 vody. Do nádrže byla svedena dešťová voda ze skleněné střechy haly a tato voda se dál využívá v provozu.
„Letos na jaře jsme v tropické hale zřídili zvláštní zavlažovací systém, který využívá dešťovou vodu a vodu použitou při praní filtračního zařízení. Tato voda původně odtékala do kanalizace, dnes se temperuje na pětadvacet stupňů a je využita pro zavlažování tropických rostlin v hale. S touto myšlenkou jsme přišli sami, ale realizovat vlastní zavlažovací systém byl problém.
Nakonec jej provedla holandská firma, která má zkušenosti z mnoha významných evropských zoo. V Česku se jedná o unikátní systém, který zajistí nejen úspory, ale hlavně přivedl k rostlinám dešťovou vodu, která je pro ně daleko vhodnější než voda z veřejného řádu,“ vysvětlil ředitel zlínské zoo Roman Horský.
Nádrž pod tropickou halou byla první zkušebním projektem, na který letos navazuje budování další cisterny na dešťovou vodu. Ta má své místo u velkého seníku v zázemí zoo a její objem je 22 m3. Zatímco první nádrž si zoo nechala vyrobit na míru, protože nápad na využití dešťové vody byl tehdy absolutní novinkou, letos už firmy nabízejí typové nádoby, do kterých jsou svedeny okapy.
„V budoucnosti plánujeme další dvě nádrže na vodu, a to u budovy stájí a u odchovny,“ dodal ředitel zoo. Voda z cisterny u seníku bude sloužit pro zavlažování areálu. Zahradníci vodu přečerpají do pojízdné cisterny, se kterou zalévají výsadby.
Zoo Zlín však využívá také solárního ohřevu vody, spořičů na splachovadlech a vodovodních bateriích, LED svítidla nebo štěpkování dřevní hmoty, třídí plasty a nabízí vratné kelímky. (hed)