„Nabídka představuje pro studenty zcela unikátní specializaci,“ je přesvědčen proděkan fakulty technologické pro pedagogickou činnost Jiří Dostál. „Velkým plusem je i to, že jsme začali úzce spolupracovat se Střední umělecko-průmyslovou školou sklářskou a Glass Centrem ve Valašském Meziříčí,“ doplnil. Ta má podle Dostála velmi kvalitní vybavení pro praktickou výuku se zaměřením na technologii skla a keramiky.

„Disponuje školní sklářskou hutí, malířskými a brusičskými dílnami a pracovištěm pro výrobu ozdobných předmětů,“ sdělil.
Právě efektivní propojení teorie s praxí většina vysokoškoláků podle studenta Petra Navrátila ocení. „Výzkum je důležitý a dá nám určitě víc než jen poučky a definice,“ řekl posluchač, který letos dokončil na fakultě třetí ročník. „A je dobré, že se chce univerzita zaměřit i na jinou oblast než jen na plasty,“ uvedl.

Studenti získají zkušenosti ve specializovaných laboratořích

Se střední školou je univerzita v kontaktu už několik let, ale na užší spolupráci se domluvili až před několika dny. Ředitel Glass Centra ve Valašském Meziřící Milan Hřebíček ji uvítal.

„Naše špičkové laboratorní pracoviště se účastní projektů výzkumu a vývoje nových sklářských technologií a je na vysokoškolské úrovni,“ konstatoval. „Studentům můžeme předat své dlouhodobé zkušenosti z této oblasti,“ doplnil.

A co může absolvent nového oboru umět? „Například vymyslet takové chemické složení skleničky, která bude odolná vůči použití v myčce na nádobí,“ prozradil ředitel centra.

Specializovaných odborníků je ve sklářské branži podle Hřebíčka nedostatek. „Nestačíme pokrýt poptávku. Proto se snažíme vymýšlet programy, které by zvýšily zájem ze strany mladých lidí,“ řekl