„Když jsme loni při oslavách 85. výročí založení ateliérů viděli, jak mají nejen Zlíňané zájem, podívat se do zákulisí, rozhodli jsme se založit novou tradici filmových víkendů,“ řekla za organizátory Kateřina Martykánová ze Zlín Film Festivalu.

Do zákulisí tvorby filmu

Komentované prohlídky přinesly nevšední zážitek, podívat se do míst, kde se dělá film.

Poutavý výklad jim zajistil Jaromír Hasoň z Kabinetu filmové historie. V expozici byla k vidění řada originálních artefaktů, které hrály významnou roli v tvorbě i v životě zlínských filmařů, a to nejen Hermíny Týrlové a Karla Zemana.

Návštěvníci si prohlédli celé scény z animovaných filmů tvůrců všech generací, dekorace, rekvizity, fotografie, výtvarné návrhy, pracovní pomůcky i osobní předměty tvůrců. Vystavena je řada původních loutek z různých materiálů, včetně populárních postaviček z animovaných filmů od Ferdy Mravence až po Pata a Mata. 

Součástí expozice byla i dobová filmová technika, a tak zde mohli návštěvníci spatřit například kameru držitele filmového Oscara Alexandra Hackenschmieda, nebo techniku, se kterou natáčeli na svých expedicích Hanzelka a Zikmund.

Ve filmové Uzlu se účastníci prohlídky dozvěděli, jak se dabuje film a dokonce si mohli vyzkoušet nadabovat krátkou scénku z kresleného hitu Zootropolis. Velmi rychle zjistili, že trefit se do úst kresleným postavičkám není žádná sranda.

„Nadabovat večerníček, který zhlédnete za deset minut, trvá tři až čtyři dny,“ překvapil návštěvníky David Kalač z Filmového Uzlu.

Filmy dokončené i teprve rozpracované

Další filmovou linkou byly besedy se známými tvůrci jako jsou režiséři Tomáš Hodan, Dan Svátek či Michal Nohejl. Filmoví fanoušci zhlédli vedle pásma krátkých filmů, také snímek Okupace, Úsměvy smutných mužů, Poslední závod nebo Filmový dobrodruh Karel Zeman.

Po každém filmu následovala beseda s režisérem a všechny tyto projekce byly předem vyprodané.

Velký zájem byl také o projekci rozpracovaného filmu Dvě slova jako klíč. Jeho režisér Dan Svátek podotýká, že obvykle chodí na tyto projekce obyčejní diváci, tady se potkal nečekaně i s profesionálními filmaři, takže následná debata byla opravu přínosná.

„Film se zabývá důležitými otázkami jako smysl života, proč tady vůbec jsme, co je po smrti, jaký mát být náš vztah ke světu, ale hlavně k blízkým lidem. Příběh se skládá z několika dějových linií. Týká se lidí po celém světe, jejichž příběhy jsou společné, protože je osloví francouzský kněz žijící v New Yorku. Ten jim rozesílá dopisy, které se týkají jeho snu a následně ovlivní i jejich život,“ popisuje příběh podle knihy Josefa Formánka jeho režisér.

Z českých herců se ve filmu objeví David Švehlík, Ivan Franěk, Jaroslav Dušek, Marika Šoposká, kteří si zahráli v Úsměvech smutných mužů, na který film lehce navazuje. Ve snímku se objeví hlavně zahraniční herci, například známý polský herec Daniel Olbrich. Kněze, který rozesílá dopisy hlavním hrdinům hraje francouzská hvězda Pierre Richard.

Sobotní večer zakončila velká filmová party. „Jsem ráda, že o akci byl takový zájem. To nás motivuje uspořádat další ročník,“ dodala na závěr výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.