K vidění je necelá dvacítka modelů pravěkých tvorů. Pohybují se a vydávají zvuky. Zajímavá expozice bude k vidění do 29. října

Mezi největší lákadla patří stegosaurus, dvojice mamenchisaurů dlouhých 10 metrů či podivuhodný parasaurolophus s mláďaty.

„Loňská výstava dinosaurů slavila u návštěvníků našeho obchodního centra obrovský úspěch. Sjížděli se k nám lidé nejen ze Zlínského, ale i Olomouckého a Jihomoravského kraje a dokonce i ze Slovenska. Zájem prohlédnout si zblízka pravěké obry byl enormní hlavně u dětí. Proto jsme se rozhodli naše návštěvníky znovu potěšit a výstavu opakujeme. Je však mnohem rozsáhlejší než v loňském roce,“ uvedl ředitel Zlatého jablka Jiří Kratochvíl.

Součástí výstavy je také fotostěna a takzvaný „fotosaurus“ – hlava dravého dinosaura, ve které se mohou návštěvníci výstavy nechat vyfotografovat.

„Chybět nebude ani výtvarná soutěž pro nejmenší. Děti, které namalují nejhezčí obrázek dinosaura, se mohou dostat mezi padesát finalistů, kteří budou odměněni drobným dárkem. Deset vůbec nejkrásnějších obrázků pak vyhrává volný vstup do Dinoparku pro celou rodinu,“ sdělili organizátoři. Akce se koná do 29. října.

Co lze spatřit?

PARASAUROLOPHUS – bizarně vyhlížející dinosaurus žil před 75–73 miliony let v oblasti dnešní Severní Ameriky; dorůstal až 10 metrů délky a 4 tuny váhy; byl býložravý; pro toto zvíře je charakteristický až 1,80 m dlouhý roh na hlavě, pomocí kterého vydával impozantní hlasité zvuky.
RAPTOR – drobný dravý dinosaurus, který žil na území dnešní Asie a Severní Ameriky asi před 80 miliony let; dorůstal max. délky 2,5 metru; žil ve skupinách; známá je jeho přezdívka „strašný dráp“ podle velkého srpovitého drápu, kterým napadal svou kořist; výzkumy z roku 2007 dokázaly, že raptor byl alespoň částečně opeřený.
MAMENCHISAURUS – 25 tun těžký a až 29 metrů dlouhý kolos; jeho jméno znamená „ještěr od potoka Mamen“; žil asi před 150 miliony let; má nejdelší krk mezi všemi doposud známými dinosaury (až 13 metrů); z prostorových důvodů se na výstavě v OZC Zlaté jablko představí „jen“ 10 metrů dlouhá mláďata tohoto obra.
OVIRAPTOR - tzv. „zloděj vajec“; tento dinosaurus byl stejně jako raptor prokazatelně opeřený; svou přezdívku si vysloužil díky omylu vědců – ti se původně domnívali, že oviraptor rád vykrádal dinosauří hnízda; poslední výzkumy však dokázaly, že oviraptor preferoval lov vodních měkkýšů, které chytal pomocí bizarního zobáku; měřil max. 2 metry a vážil cca 30 kg.
STEGOSAURUS – společně s Tyranosaurem rex asi nejznámější dinosaurus na světě; žil na území dnešní Severní Ameriky; mohl dorůstat až 12 metrů a 5 tun; navzdory své impozantní velikosti měl drobný mozek velikosti vlašského ořechu; díky svým štítům byl perfektně chráněn proti útoku dravců, bránil se i obrovskými trny na konci ocasu.
ORMITHOMIMUS – 3 metry dlouhý dinosaurus byl jakýmsi pravěkým sprinterem; stavbou těla připomíná pštrosa; žil ve stádech; nejčastěji se živil listím stromů.
PTERANODON – známý ptakoještěr, který si „zahrál“ např. ve slavném filmu Cesta do pravěku; rozpětí jeho křídel dosahovalo až 11 metrů – byl tedy veliký jako malé letadlo; pteranodon neměl žádné zuby; podivný výrůstek na hlavě mu zřejmě sloužil při kormidlování za letu.
SEGNOSAURUS – je doposud velmi tajemným dinosaurem; zatím se nenašla jeho hlava a vědci jen tuší, jak mohla vypadat; segnosaurus dorůstal délky 6 metrů a podle všeho byl velmi pomalý (segnosaurus znamená „pomalý ještěr“); žil před 90 miliony let.
CHASMOSAURUS – býložravý dinosaurus, blízký příbuzný známého triceratopse; dorůstal váhy 3 tun; je pro něj zcela charakteristický kostěný, zřejmě bohatě barevně zdobený límec; byl oblíbenou kořistí Tyranosaura rexe; chasmosaurus je jeden z mála dinosaurů, u kterých známe i otisky jeho kůže.

Zdroj: pořadatelé

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.