V nové, moderní pasáži multifunkčního domu Zlínstav na křižovatce Bartošovy a Vodní ulice ve Zlíně procházejí návštěvníci v přízemí hned kolem pěti prázdných prodejen.

Problém udržet svoji živnost v chodu tam má ale i provozovatel Corsini Cafe Martin Rozsypal.

„Jsem tu tři měsíce a nevím, jestli tu za další tři měsíce ještě budu. Pronajímatel mi sice sám od sebe snížil nájemné z 35 na 27 tisíc korun měsíčně za 65 metrů čtverečných, ale i tak si nevydělám. Dělám už tři měsíce v podstatě zdarma a už mě to štve,“ posteskl si.

Lada Jančaříková z investičního oddělení Zlínstavu aktuální snížení nájmů potvrdila. „Pronajímáme tři patra, celkem tři tisíce metrů čtverečných. Dvě stě metrů čtverečných zatím pronajato nemáme,“ uvedla.

Řada nových ploch je volných i v obchodní pasáži Ekoferm u zlínského autobusového nádraží a v obchodním centru ABS u Domu kultury.

Stávající provozovatele obchodů a služeb tam ale trápí nejen finanční problémy. „Já už hledám nové prostory někde jinde, protože je tu otevřeno jen do šesti hodin večer, a to mě omezuje,“ uvedla Dagmar Řezníčková z provozovny Medicinální pedikúry v pasáži ABS.

Přibližně dvacet procent volných ploch je i v obchodní pasáži Terno ve Zlíně­ ­Loukách. „Ke konci roku jsme byli takřka naplnění, bohužel krize se podepsala na firmách, takže i vzhledem k tomu, že jsme přistoupili k obměně skladby obchodů a koncepce, nám někteří nájemci ubyli. V současné době ale jednáme s novými, zajímavými firmami. Doufáme, že se situace nějakým způsobem urovná,“ věří pronajímatel obchodních prostor Vladimír Čermák.

Martin Lavay