Nejstarší zlínské půdy jsou už nyní ale většinou vyklizené nebo slouží jako skladiště.

Opravdový poklad objevili řemeslníci v devadesátých letech během rekonstrukce podkrovních prostor zlínského magistrátu. „Na půdě nad zlatnictvím jsme našli zazděný trezor s cennostmi. Objekt dříve patřil nějaké židovské rodině. Tak se jim to posílalo zpět,“ zavzpomínal bývalý správce radnice Miroslav Salaj. Podle současného správce Davida Zatloukala se nyní dvě půdy ze tří využívají jako skladiště nábytku z kanceláří. „Dřív tu hnízdili i holubi, ještě teď je tu jedna vyschlá kostřička,“ doplnil s úsměvem.

V podkroví malenovického hradu našli před lety řemeslníci poměrně novodobé zbraně. „Na půdě jsme při velkém úklidu objevili pistoli z doby před první světovou válkou a anglický samopal Sten Gun MK2, stejný typ jako z atentátu na Heydricha. Je teď v muzeu ve Zlíně,“ uvedl kastelán Luděk Bubeník.

Sám pod střechou mezi cihlami našel i historický kávový hrnek, v dutině starou korespondenci z 19. století rozežranou od myší a povolenky ke sběru roští v panských lesích. „Z komína jsme vytáhli i starou poničenou trumpetu, visí mi teď v kanceláři,“ přidal zajímavost kastelán, podle kterého je už ale nyní půda hradu víceméně prázdná.

Vzorně vyklizen je i podkrovní prostor Krajské knihovny Františka Bartoše. „Největší kuriozitou je tu hodinový stroj z roku 1897, který po čtvrthodině odbíjí čas,“ sdělila ředitelka knihovny Zdeňka Friedlová.

Podkroví zlínské vily Tomáše Bati slouží už několik let jako výukový prostor Nadace Tomáše Bati.

„Je tu i ložnice a skladové prostory například s archivem fotografií. Zajímavá je věžička s ochozem. Dostat se na ni po úzkém schodišti je dost krkolomné. Z věžičky už ale není takový výhled jako za časů pana Bati. Kvůli vysokým stromům,“ poznamenal ředitel nadace Pavel Velev.

Netradiční „půdu“ má i nejvyšší zlínská budova, tedy Baťův mrakodrap.

„Na terase se nachází zasedací sál zastupitelstva, kavárna s letní zahrádkou a v chodbě se konají výstavy. Nyní je to výstava fotografa Vladimíra Šilhana nazvaná Nostalgie,“ připomenula Martina Janochová z tiskového odboru Krajského úřadu Zlínského kraje.