„Nemám potuchy, podle čeho se Čepkov jmenuje. Ve Zlíně jsem se nenarodila,“ řekla Marie Bačíková z ulice Vodní. Také další z obyvatelek Vodní, která leží na opačné straně řeky Dřevnice než Čepkovská, Jarmila Krovová, nikdy o původu názvu nedaleké ulice neslyšela

„Ves Čepkov se připomíná roku 1397. V 16. století pak splynula se Zlínem,“ vysvětlil archivář Vladimír Štroblík. V publikaci Ulice a náměstí ve Zlíně, kterou Štroblík napsal spolu s Vojtěchem Křečkem, autoři vysvětlují, že uliční pojmenování byla přejímána v názvů zaniklých vesnic často.

V roce 1571 již byla ulice s názvem Čepkov zapsána v zemských deskách. V témže století se pak na Čepkově nacházela přibližně desetina zlínských usedlostí.

Když byly v roce 1887 oficiálně stanoveny názvy ulic, Čepkov si své dosavadní jméno zachoval.

Název Čepkovská nese ulice za nákupním centrem od 2. listopadu 1934. Jindřich Bobák se Čepkovem ve své knize Procházky starým Zlínem také zabýval.

Uvedl, že byl skutečně samostatnou osadou. Dnes je částí Zlína a nachází se na pravém břehu Dřevnice naproti ulici Trávník.

Čepkovská ulička vedla pod osadou Čepkov, dnes se křižuje s ulicí Smetanova a Pod Stráněmi. U Čepkovského mostu ústí do Tyršova nábřeží.

(raš)

Seriál o názvech zlínských ulic dnes končí. Již příští středu si však můžete přečíst první díl nového seriálu, který pojednává o původu názvů obcí na Zlínsku.