Novela jim má nahradit ztráty a také změnit koeficient přepočítávání na osobu. Podle něj totiž na obyvatele velkých měst přidává stát více peněz než na lidi žijící v menších sídlech.

„Ze Zlínského kraje se zatím k protestu proti daňové diskriminaci připojilo asi sto čtyřicet obcí,“ počítala senátorka Jana Juřenčáková. Do systému se podle ní dostává méně financí na základě společného zdanění manželů a bonusů na děti. „Kvůli tomu se i následně z rozpočtu rozděluje obcím méně peněz,“ dodala Juřenčáková.

Obce tak mají omezené finance na svoji správu. „Reálný propad v rozpočtech je pět až sedm procent,“ upozornil místostarosta Vysokého Pole na Valašskokloboucku Stanislav Polčák. Dodává, že novela by měla zajistit dorovnání ztrát obcí způsobených společným zdaněním manželů. „Roční rozdíl je celkově asi sedm miliard ročně. Navíc by měla odstranit stávající diskriminaci přepočítávacích koeficientů. Například jako občan Prahy bych měl hodnotu třiadvacet tisíc, ale jako občan Vysokého Pole jen šest tisíc korun,“ počítal Polčák.

Rozdíl oproti roku 2005, do kterého ještě neexistovalo společné zdanění manželů, a každý platil daň z výdělečné činnosti samostatně, pociťují například Bohuslavice u Zlína.

„V roce 2005 to bylo devět set tisíc, vloni necelých tři sta tisíc. Letos jsme zatím za první půlrok získali jen sedmdesát osm tisíc,“ konstatovala starostka Bohuslavic u Zlína Jana Puškáčová. Přesto by peníze mohly obci s osmimilionovým rozpočtem posloužit například na splácení dluhů z plynofikace obce anebo zaplacení části projektu vodovodu.

Starosta Pohořelic na Otrokovicku Jaroslav Němeček ohodnotil téměř půlmilionový loňský rozdíl ve vybraných daních hodnotou zhruba půlkilometrového chodníku. „Člověk to těm, kteří mají společné zdanění, přeje. Ale mohli z toho mít něco všichni. Podobně je to i s tím, že menší obce jsou bity na koeficientech podle počtu obyvatel. Nemáme přece jiné žaludky než lidé ve městě,“ míní starosta Němeček. Obec hospodaří s ročním rozpočtem asi šest milionů korun.

Ministerstvo financí právě nyní připravuje novelu zákona o rozpočtovém určení daní. „Tato novela navrhuje posílit příjmy malých obcí nejen novým nastavením koeficientů velikostních kategorií obcí, ale i zavedením dalších kritérií do přerozdělování prostředků mezi obce,“ přiblížil Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva.

Celkově by měly podle ministerského návrhu obce oproti současnosti získat asi o dvě a půl miliardy korun více. Přesný termín projednání zatím není známý.