„Žral pod cestou na louce,“ uvedl překvapený Pavel Košíček z Kaňovic.

Bylo to ráno jako každé jiné, kamarád pro něj jel z Doubrav na Zlínsku do Kaňovic. Při cestě zpátky uviděli divoké zvíře, se kterým se člověk jen nerad potká.

„Nevěřili jsme vlastním očím, ještě že jsme seděli v autě,“ uvedl parťák v autě Tomáš Hubáček z Doubrav. „Jeli jsme se otočit a znovu fotili,“ dodal.

Když se otočili v autě podruhé a jeli opět zpět, medvěd už se proháněl kolem silnice, po které jezdila auta. „Vypadalo to, že chtěl přejít cestu a jít směrem na Ludkovice. Ale auta ho asi vyplašila,“ sdělil Pavel Košíček.

Medvěd se pak otočil a šel zpět na louku.

Medvěd se procházel přibližně 300 metrů od domu v Doubravách, kde Tomáš Hubáček bydlí.

„Hned jsem volal ženě, ať nechodí se psem na procházku,“ uvedl s tím, že chtěli jít na houby, ale to také odloží.

Odborníci: Není to výjimečné

To doporučují i odborníci. Výskyt medvěda v tomto období u lidských obydlí prý není nic neobvyklého.

„Není to výjimečné, že se objeví medvěd na našem,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje Alan Urc.

Podle odborníků by lidé měli vynechat návštěvy lesa a měli by v obcích doprovázet děti do školy. Medvědi si totiž prý na lidi čím dál tím více zvykají.

„V horských oblastech jsou rušeni turisty a houbaři. Tak se vydají do klidnějších míst,“ vysvětlil František Šulgan ze správy CHKO Beskydy.

Ostražití by podle něj měli být především včelaři a zahrádkáři, také majitelé hospodářských zvířat.

„Medvěd jde v tomto období po sladkém. Láká ho hlavně ovoce a med,“ uvedl s tím, že medvěd potřebuje nabrat tuk před zimou, aby ji mohl v klidu přečkat.