"Povědomí lidí ve Zlínském kraji, že mohou odevzdávat vysloužilé elektrozařízení do sběrných dvorů, odkud se poté dostávají k ekologické recyklaci, je poměrně nízké," řekl provozní ředitelka společnosti Elektrowin Tereza Ulverová.

Organizace se proto rozhodla upořádat na toto téma v pěti městech regionu zábavně-vzdělávací akci. Od dnešního dne až do pátku se postupně ve Zlíně, Slavičíně, Uherském Brodě, Hulíně a Kroměříži uskuteční sběr elektrozařízení spojený s nejrůznějšími akcemi pro děti i dospělé. Město, kde se vybere největší množství vysloužilých spotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele, získá od organizace 20.000 korun. Zajímavé ceny se dočká i člověk, který se v tipovací soutěži nejvíce přiblíží celkovému množství vybraného odpadu.

Zlín byl prvním městem v Česku, které se společností Elektrowin uzavřelo smlouvu o zpětném odběru. Za rok a půl spolupráce se ve statutárním městě vybralo 95 tun odpadu, mnohem lépe je na tom ale město Kroměříž, kde za stejnou dobu obyvatelé odevzdali 185 tun elektrozařízení. Smlouvu s Elektrowinem má v regionu nyní uzavřenou 38 sběrných dvorů a 20 obcí.

Za rok 2006 odevzdali lidé ve Zlínském kraji 620 tun elektroodpadu, od letošního ledna do července to bylo již o 50 tun více.

Elektrowin je nezisková organizace, která provozuje kolektivní systém elektrozařízení, založena byla v květnu 2005. Nyní má uzavřenu smlouvu se 450 sběrnými dvory ve 380 městech, 1244 provozovnami posledních prodejců a mobilní svozy zajišťuje ve více než 2600 obcích.